سه شنبه 17 تیر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
برای ترم آینده، برنامه‌ی زیر در حداقل دو دانشگاه ارائه می‌شود.
روزنامه دنیای اقتصاد در شماره هفتم تیرماه ۱۳۹۹، مقاله‌ای با عنوان «فرمول جدید خانه‌دارشدن»، فرمول ممکن برای خانه‌دارشدن در شرایط فعلی بازار مسکن را در قالب یک پژوهش توسط سه صاحب‌نظر اقتصادی؛ آقایان دکتر عبده تبریزی، امیر کرمانی و فخرالدین زاوه معرفی و بررسی کرد.
همه کشورهای صادرکننده نفت، به دلایل مختلف بخشی از درآمدهای نفت خود را ذخیره کرده‌اند. ایران نیز دو صندوق ثروت تحت عناوین حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی به ترتیب در سال‌های هفتاد و نه و هشتاد و چهار شمسی برای تثبیت درآمدهای نفت و گاز و تبدیل آنها به ثروت‌های ماندگار، مولد و زاینده تأسیس کرده است.
ماهنامه آینده‌نگر در شماره ۹۵ (اردیبهشت‌ماه) خود مقاله‌ای از دکتر حسین عبده تبریزی با موضوع «آزمونی برای بازار سرمایه» به چاپ رسانده است.
دانشگاه کمبریج اعلام کرد که تا سپتامبر ۲۰۲۱ همه کلاس‌های آن دانشگاه آنلاین و غیرحضوری برگزار خواهد شد.
Print Send to Friends
دوشنبه 19 اسفند ماه 1398 | hits : 315 | Code: 11812
تنگ کردن عرصه «Crowding Out»


این پدیده به رابطه‌ی "وام‌گیری دولت" و "اعتبارات بخش خصوصی" برمی‌گردد.


این هفته که قرار است در دو نشست در مورد سیاست‌های اعتباری صحبت کنم، توجهم به طور جدی به پدیده‌ی "تنگ‌شدن عرصه بر بخش خصوصی" یا crowding out جلب شده. این پدیده به رابطه‌ی "وامگیری دولت" و "اعتبارات بخش خصوصی" برمی‌گردد. دولت وقتی از نظام بانکی تسهیلات می‌گیرد یا در بازار سرمایه اوراق می‌فروشد و پول جمع می‌کند دو تاثیر بر بازار می‌گذارد هزینه تامین مالی بالاتر بخش خصوصی (تاثیر هزینه‌ای) و در دسترس نبودن منابع مالی برای بخش خصوصی یا تاثیر "تنگ کردن عرصه" یا crowding out ما اثر اول را در بازار سرمایه و اثر دوم را در بازار پول همین امروز هم احساس می‌کنیم. آنچه شاید کمتر به آن توجه کرده‌ایم آن است که این اثر از اثر یک به یک بیشتر است. یعنی صد ریال وام‌گیری دولت از نظام پولی، بیش از صد ریال از قدرت وام‌گیری بخش خصوصی می‌کاهد.

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :