شنبه 26 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
در کشوری که هنوز بانک‌ها با بیست درصد سپرده می‌گیرند و با بیست و چهار درصد تسهیلات می‌دهند، خبر سپرده‌گذاری با نرخ سود منفی خود به قدر کافی غافلگیرکننده بود، که حالا بشنویم بانک دانمارکی یوسکی Jyske وام خرید مسکن ده‌ساله با سود منهای نیم درصد می‌دهد.
کتاب همایون کاتوزیان در مورد خلیل ملکی به ترجمه عبدالله کوثری توسط نشر مرکز در روزهای اخیر انتشار یافت. اولین اثری است که به طور خاص به شرح زندگی این شخصیت سیاسی معاصر می‌پردازد.
مطالعه اثر ارزنده سه‌جلدی استاد دکتر پرویز ناتل خانلری با عنوان "تاریخ زبان فارسی" (نشر نو، ۱۳۶۶) برای من عامی در عرصه پژوهش‌های زبان فارسی، بسیار جذاب بود. حاصل دو و نیم دهه کار عالمانه پژوهشی اطلاعات جالب و دست اولی به خواننده می‌دهد.
هفته‌نامه تجارت فردا در شماره ۳۲۴ (۵مردادماه ۱۳۹۸) خود، مصاحبه‌ای از دکتر حسین عبده تبریزی با عنوان "مخمصه پس‌انداز و مصرف" به چاپ رسانده است.
مصاحبه با حسین عبده تبریزی در مورد نقدینگی و سیاست‌های پولی
Print Send to Friends
شنبه 13 بهمن ماه 1397 | hits : 429 | Code: 1665
نشست با مشتریان ویژه‌ی بانک انصار در محل کارمان


در عصر روز سه‌شنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، حسین عبده تبریزی در جلسه‌ای در مجموعة برگزاری رویدادهای کارمان (خانة کار و دیدار) با مشتریان ویژه VIP بانک انصار شرکت کرد.

در عصر روز سه‌شنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، حسین عبده تبریزی در جلسه‌ای در مجموعة برگزاری رویدادهای کارمان (خانة کار و دیدار) با مشتریان ویژه VIP بانک انصار شرکت کرد. حاضران در این جلسه، مشتریان برتر بانک انصار بودند که علاقه‌مند بودند نکاتی پیرامون تحولات اقتصادی سال ۹۸ را بشنوند. در این جلسه دکتر عبده نخست توضیح داد که چرا پیش‌بینی‌های اقتصادی کارشناسان داخلی و خارجی برای سال ۹۷ درست از آب در نیامده است و به نقش عنصر خاصی، یعنی خروج امریکا از برجام، اشاره کرد. وی مسائل محوری اقتصاد ایران برای سال ۹۸ را کماکان به دو  عامل «کنترل نقدینگی» و «تحریم‌ها» محدود کرد.

در مورد کنترل نقدینگی، سخنران توضیح داد که چگونه به‌رغم رشد قابل‌توجه متغیرهای پولی در دورة اول ریاست‌جمهوری دکتر روحانی (شهریور ۹۲ تا شهریور ۹۶) نرخ تورم کاهش یافت. وی توضیح داد که از سال ۱۳۹۳، شکاف رشد نقدینگی و تورم قابل‌ملاحظه بود و این خود پتانسیل بالایی برای تورم ایجاد می‌کرد. مشکلات نظام بانکی و نرخ بالای سود، سهم عمده‌ای در افزایش نقدینگی طی این سال داشته است. غیر از سایر متغیرها، نرخ سود پرداختی بالای نظام بانکی مانع از تبدیل رشد نقدینگی به تورم شده است؛ این آن عامل کلیدی و اصلی بوده است.

آن‌گاه دکتر عبده توضیح داد که چگونه در سال ۹۶ و ۹۷ حجم بزرگ نقدینگی تأثیر خود را روی قیمت‌ها نشان داد، و ماشة پرش قیمت‌ها را خروج ترامپ از توافق‌نامة برجام کشید. وی در مورد اجزای رشد پایة پولی نیز صحبت کرد و نشان داد که بانک‌ها (به‌ویژه بانک‌های خصوصی) مقصر اصلی رشد پایة پولی در سال‌های اخیر بوده‌اند. وی توضیح داد که سال‌های ۹۱ تا ۹۶ تنها سال‌هایی بوده که طی آن بانک‌ها سودهای حقیقی بسیار بالا پرداخت کرده‌اند، و این سال‌ها در مقایسه با سایر سال‌های بعد از انقلاب، ویژه بوده‌اند. در سایر سال‌ها، سود حقیقی به طور مستمر منفی بوده است. در واقع، بانک‌ها با پرداخت نرخ سود حقیقی منفی زندگی را گذرانده‌اند.

پس از آن سخنران به رابطة نقدینگی و نرخ ارز اشاره می‌کند و نشان می‌دهد که فاصلة رشد این دو متغیر در سال‌های ۹۰ تا ۹۶ بسیار زیاد شده بود، و بناچار در پایان سال ۹۶، حجم عظیم نقدینگی آثار خود را روی قیمت ارز نیز نشان داد. او شوک ارزی سال ۹۷-۹۶ را متفاوت با شوک‌های ارزی ۷۴-۷۳، ۷۸-۷۷ و ۹۲-۹۱ دانست و توضیح داد که بُعد جدید معضل ارز در سال‌های اخیر، بحران نظام بانکی بوده است.

وی آن‌گاه برای حاضران که عمدتاً مدیران بنگاه‌های اقتصادی بودند توضیح داد که در پیشبرد کسب‌وکار خود باید به کدام متغیرهای اصلی اقتصاد تکیه کنند، موقعیت ارز کشور را چگونه باید بدانند، و نقش صادرات را در کسب‌وکار آنان به عنوان سپر تورم و فرار از لجام‌گسیختگی آن تشریح کرد. در پایان جلسه، وی به پرسش‌های حاضران پاسخ داد.

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :