شنبه 26 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
در کشوری که هنوز بانک‌ها با بیست درصد سپرده می‌گیرند و با بیست و چهار درصد تسهیلات می‌دهند، خبر سپرده‌گذاری با نرخ سود منفی خود به قدر کافی غافلگیرکننده بود، که حالا بشنویم بانک دانمارکی یوسکی Jyske وام خرید مسکن ده‌ساله با سود منهای نیم درصد می‌دهد.
کتاب همایون کاتوزیان در مورد خلیل ملکی به ترجمه عبدالله کوثری توسط نشر مرکز در روزهای اخیر انتشار یافت. اولین اثری است که به طور خاص به شرح زندگی این شخصیت سیاسی معاصر می‌پردازد.
مطالعه اثر ارزنده سه‌جلدی استاد دکتر پرویز ناتل خانلری با عنوان "تاریخ زبان فارسی" (نشر نو، ۱۳۶۶) برای من عامی در عرصه پژوهش‌های زبان فارسی، بسیار جذاب بود. حاصل دو و نیم دهه کار عالمانه پژوهشی اطلاعات جالب و دست اولی به خواننده می‌دهد.
هفته‌نامه تجارت فردا در شماره ۳۲۴ (۵مردادماه ۱۳۹۸) خود، مصاحبه‌ای از دکتر حسین عبده تبریزی با عنوان "مخمصه پس‌انداز و مصرف" به چاپ رسانده است.
مصاحبه با حسین عبده تبریزی در مورد نقدینگی و سیاست‌های پولی
Print Send to Friends
شنبه 13 بهمن ماه 1397 | hits : 434 | Code: 1666
«همایش ملی توسعه‌ی سیاست‌های گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی» در شهر اراک


در روز دوشنبه، ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، حسین عبده تبریزی در «همایش ملی توسعه‌ی سیاست‌های گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی» در شهر اراک شرکت کرد.

در روز دوشنبه، ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، حسین عبده تبریزی در «همایش ملی توسعه‌ی سیاست‌های گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی» در شهر اراک شرکت کرد. در این همایش، وی ضمن ارائه‌ی سخنرانی پیرامون «بررسی تأثیر سیاست‌های پولی و ارزی بر فعالیت‌های بخش خصوصی،» در پانل «بانک» این همایش نیز حضور یافت. دکتر عبده در سخنرانی خود توجه و تمرکز صاحبان بنگاه‌های صنعتی و تجاری را روی چند موضوع ضروری شناخت:

  1. بنگاه می‌باید برآورد خوبی از دوره‌ی زمانی بحران داشته باشد؛ آیا این بحران را بلندمدت می‌دانید یا کوتاه‌مدت. متناسب با فرضی که از دورة زمانی بحران به عمل می‌آوریم، استراتژی مناسب بنگاه را تعیین خواهیم کرد.
  2. بنگاه در سال ۱۳۹۸ به‌ویژه می‌باید از نزدیک دو متغیر بیرونی را دنبال کند و آثار آن را بر کسب‌وکار خود معین نماید: چه بر سر نقدینگی می‌آید (که قیمت پول، ارز و نرخ تورم را تعیین می‌کند) و آخرین وضعیت تحریم‌ها کدام است.
  3. کشور و به‌ویژه اقشار ضعیف تمام مشکلات مرتبط با ارز را تحمل می‌کنند. تنها نقطة قوت ارز ۱۰ یا ۱۲ هزار تومانی، آن است که صادرات را به هر شکل توسعه بدهیم. بنگاه در هر شکل ممکن می‌باید ظرفیت‌های صادراتی (و جایگزینی واردات) را دنبال کند، و از هر مجرایی برای توسعة صادرات و کسب درآمد ارزی استفاده کند. با نرخ ارز جاری و انرژی ارزان در اختیار، امکان رقابتی بنگاه‌ها بسیار افزایش یافته است.
  4. حفظ سطح جاری فعالیت و تولید و اشتغال بسیار مهم است. سیاست‌های توسعه‌ای گسترده کار امروز نیست. امروز به سیاست‌های محافظه‌کارانه‌تری نیاز داریم که کارکنان بنگاه را حفظ کنیم و اطمینان یابیم که تولیدمان کاهش نمی‌یابد. اجرای طرح‌های توسعة بزرگ را به آینده وانهیم.
  5. برای انتقال وجوه در سطح منطقه و جهان راه‌های جدید را دنبال کنیم. تهاتر در سطح شهر اراک و استان کاری است که به کمک اتاق بازرگانی و با همکاری بنگاه‌ها عملیاتی است. صادرکننده‌ای که نمی‌تواند ارز خود را انتقال دهد و واردکننده‌ای که متشابهاً نمی‌تواند ارز ارسال کند، با ابزار تهاتر می‌توانند فعالیت‌های خود را بسط دهند.
  6. حمل‌ونقل به‌ویژه حمل‌ونقل دریایی در حوزة واردات و صادرات کالاها بسیار دشوار شده است. به نظر می‌رسد که بخشی از حمل‌ونقل دریایی به مسیرهای جاده‌ای منتقل خواهد شد. بنگاه می‌باید برای بسط امکانات صدور و خروج کالا و انتخاب روش‌های ابتکاری اقدام کند.
  7. روش‌های ابتکاری برای جذب کارگزاران و نمایندگان جدید برای صادرات بنگاه و یا برای واردات آن می‌باید به عمل آید. چگونه می‌توان ارتباط با دنیا را از طریق این واسطه‌ها افزایش داد؟ آیا خریداران گذشته یا عرضه‌کنندگان (suppliers) گذشته می‌توانند نقش کارگزار را برعهده گرفته و صادرات و واردات را برای بنگاه تسهیل کنند.
  8. بنگاه باید بداند که متأسفانه از سال ۱۳۸۶، نرخ رشد بودجة خانوار و درآمد سرانه شیب کاهشی دارد، و این روند در طول سال ۱۳۹۸ نیز ادامه خواهد یافت. بنابراین، امید بستن بالا به فروش داخلی و فرض نرخ‌های رشد بالا برای فروش در داخل کشور کاری درست نبوده و به بنگاه کمک نمی‌کند.
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :