سه شنبه 3 اردیبهشت ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
ماهنامه بانکداری در شماره ۳۹ (اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸) خود، گفت‌وگویی با صاحب‌نظران پولی و مالی درباره اقتصاد ایران در سال ۹۸ داشته است. در این مصاحبه که با هدف کلی بررسی آینده بخش تولید و سرمایه‌گذاری برگزار شد، علاوه بر دکتر حسین عبده تبریزی، دکتر احمد عزیزی، دکتر احمدرضا جلالی نائینی و دکتر حمید زمان‌زاده نیز حضور داشتند.
در جریان مناطره‌ای با عنوان «عدالت توزیعی و بازار آزاد» با دکتر احمد توکلی در روز ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷ در محل دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، حسین عبده تبریزی به نکاتی اشاره داشت
در تاریخ ۲۲ اسفند سال ۹۷، حسین عبده تبریزی در جلسه‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری حضور یافت و سنخرانی‌ای در تحلیل آنچه در دهه اخیر در اقتصاد ایران رخ داده ارائه نمود و همچنین از میان چند سناریو، سناریو محتمل سال ۹۸ را توضیح و تشریح نمود.
در روز یکشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۹، حسین عبده تبریزی در میزگرد «اجرای مالیات بر عایدی سرمایه‌ای در ایران» در دانشکده‌ی اقتصاد دانشگاه علامه شرکت کرد.
پایان‌نامه خانم سعیده هوشمندگهر با عنوان «تجزیه و تحلیل ریسک سیستمی در بازار سرمایه و تأثیر شوک‌های قیمت نفت، طلا و نرخ ارز بر آن با تأکید بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک» در زمستان ۹۷ دفاع شد. دکتر حسین عبده تبریزی استاد راهنمای این پایان‌نامه بودند.
Print Send to Friends
شنبه 13 بهمن ماه 1397 | hits : 203 | Code: 1666
«همایش ملی توسعه‌ی سیاست‌های گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی» در شهر اراک


در روز دوشنبه، ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، حسین عبده تبریزی در «همایش ملی توسعه‌ی سیاست‌های گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی» در شهر اراک شرکت کرد.

در روز دوشنبه، ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، حسین عبده تبریزی در «همایش ملی توسعه‌ی سیاست‌های گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی» در شهر اراک شرکت کرد. در این همایش، وی ضمن ارائه‌ی سخنرانی پیرامون «بررسی تأثیر سیاست‌های پولی و ارزی بر فعالیت‌های بخش خصوصی،» در پانل «بانک» این همایش نیز حضور یافت. دکتر عبده در سخنرانی خود توجه و تمرکز صاحبان بنگاه‌های صنعتی و تجاری را روی چند موضوع ضروری شناخت:

  1. بنگاه می‌باید برآورد خوبی از دوره‌ی زمانی بحران داشته باشد؛ آیا این بحران را بلندمدت می‌دانید یا کوتاه‌مدت. متناسب با فرضی که از دورة زمانی بحران به عمل می‌آوریم، استراتژی مناسب بنگاه را تعیین خواهیم کرد.
  2. بنگاه در سال ۱۳۹۸ به‌ویژه می‌باید از نزدیک دو متغیر بیرونی را دنبال کند و آثار آن را بر کسب‌وکار خود معین نماید: چه بر سر نقدینگی می‌آید (که قیمت پول، ارز و نرخ تورم را تعیین می‌کند) و آخرین وضعیت تحریم‌ها کدام است.
  3. کشور و به‌ویژه اقشار ضعیف تمام مشکلات مرتبط با ارز را تحمل می‌کنند. تنها نقطة قوت ارز ۱۰ یا ۱۲ هزار تومانی، آن است که صادرات را به هر شکل توسعه بدهیم. بنگاه در هر شکل ممکن می‌باید ظرفیت‌های صادراتی (و جایگزینی واردات) را دنبال کند، و از هر مجرایی برای توسعة صادرات و کسب درآمد ارزی استفاده کند. با نرخ ارز جاری و انرژی ارزان در اختیار، امکان رقابتی بنگاه‌ها بسیار افزایش یافته است.
  4. حفظ سطح جاری فعالیت و تولید و اشتغال بسیار مهم است. سیاست‌های توسعه‌ای گسترده کار امروز نیست. امروز به سیاست‌های محافظه‌کارانه‌تری نیاز داریم که کارکنان بنگاه را حفظ کنیم و اطمینان یابیم که تولیدمان کاهش نمی‌یابد. اجرای طرح‌های توسعة بزرگ را به آینده وانهیم.
  5. برای انتقال وجوه در سطح منطقه و جهان راه‌های جدید را دنبال کنیم. تهاتر در سطح شهر اراک و استان کاری است که به کمک اتاق بازرگانی و با همکاری بنگاه‌ها عملیاتی است. صادرکننده‌ای که نمی‌تواند ارز خود را انتقال دهد و واردکننده‌ای که متشابهاً نمی‌تواند ارز ارسال کند، با ابزار تهاتر می‌توانند فعالیت‌های خود را بسط دهند.
  6. حمل‌ونقل به‌ویژه حمل‌ونقل دریایی در حوزة واردات و صادرات کالاها بسیار دشوار شده است. به نظر می‌رسد که بخشی از حمل‌ونقل دریایی به مسیرهای جاده‌ای منتقل خواهد شد. بنگاه می‌باید برای بسط امکانات صدور و خروج کالا و انتخاب روش‌های ابتکاری اقدام کند.
  7. روش‌های ابتکاری برای جذب کارگزاران و نمایندگان جدید برای صادرات بنگاه و یا برای واردات آن می‌باید به عمل آید. چگونه می‌توان ارتباط با دنیا را از طریق این واسطه‌ها افزایش داد؟ آیا خریداران گذشته یا عرضه‌کنندگان (suppliers) گذشته می‌توانند نقش کارگزار را برعهده گرفته و صادرات و واردات را برای بنگاه تسهیل کنند.
  8. بنگاه باید بداند که متأسفانه از سال ۱۳۸۶، نرخ رشد بودجة خانوار و درآمد سرانه شیب کاهشی دارد، و این روند در طول سال ۱۳۹۸ نیز ادامه خواهد یافت. بنابراین، امید بستن بالا به فروش داخلی و فرض نرخ‌های رشد بالا برای فروش در داخل کشور کاری درست نبوده و به بنگاه کمک نمی‌کند.
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :