جمعه 30 مهر ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
با توجه به نیاز شدید به تأمین سرمایه در کشور، و با تنگنای اعتباری نظام بانکی، درجۀ موفقیت بازار سرمایه در آینده با معیار رشد نسبت تأمین مالی این بازار به تأمین مالی بانک‌ها سنجیده خواهد شد. بازار سرمایه در تأمین مالی از طریق بازارهای عمومی و روش‌هایی چون اوراق صکوک و سایر ابزارهای گردآوری وجوه، به‌ویژه برای بخش خصوصی در ایران، رشد کمی داشته است. به گمان من در سال‌های آینده، شاهد رشد سرمایۀ خصوصی (PE) در ایران خواهیم بود.
امروز با دو دانشجو در مورد پایان‌نامه‌هایشان قبل از جلسۀ دفاع، نشست داشتم؛ پایان‌نامه بود و طبق معمول تحلیل رگرسیون.
۳۱ امین سال‌گشت درگذشت مهدی اخوان ثالث را با ابیاتی از دو شعر وی گرامی می‌داریم. این بیت‌ها قدرت خارق‌العادۀ شاعر را در تصویرپردازی‌های درخشان، استفاده از مضامین قوی و پربار، ترکیب بدیع زبان کهن (ادبیات خراسان، فردوسی و بیان اساطیری) و زبان نو (مثلاً شعر نیمایی) و ابداع واژگان تازه نشان می‌دهد.
قانون افشای وام‌ رهنی مسکن ( امریکا) توجه من را مجدد جلب کرد. مشابه این قانون در برخی کشورهای دیگر همچون ژاپن وجود دارد. این قانون مؤسسات مالی را ملزم می‌کند که چند روز پس از اعطای وام رهنی (وام بلندمدت خرید مسکن) اطلاعات مربوط را به طور عمومی انتشار دهند.
صادرات ویتنام در سال ۲۰۲۰ برابر ۲۸۳ میلیارد دلار بوده است. از این رقم، صادرات ۸۳ میلیارد دلاری ویتنام به آمریکا (رده ششم) آن کشور را از این نظر بالاتر از کره جنوبی و هند قرار داده است.
Print Send to Friends
پنجشنبه 4 شهریور ماه 1400 | hits : 164 | Code: 21960
کتاب الف تا ی بورس


الف تا ی بورس کتابی است برای عامۀ ایرانیانی که تصمیم گرفته‌اند وارد بازار سرمایه شوند و سرمایه‌گذاری کنند. مؤلفان مطالب مفیدی گردآورده‌اند: اصطلاحاتی را که در بورس و فراتر از آن در بازار سرمایۀ ایران رایج است. مبتدیان بازار بی‌شک از خواندن این کتاب بهره‌مند می‌شوند، و مقدماتی را فرا می گیرند که به کارشان می‌آید.

 

الف تا ی بورس کتابی است برای عامۀ ایرانیانی که تصمیم گرفته‌اند وارد بازار سرمایه شوند و سرمایه‌گذاری کنند. مؤلفان مطالب مفیدی گردآورده‌اند: اصطلاحاتی را که در بورس و فراتر از آن در بازار سرمایۀ ایران رایج است. مبتدیان بازار بی‌شک از خواندن این کتاب بهره‌مند می‌شوند، و مقدماتی را فرا می گیرند که به کارشان می‌آید.

کتاب‌هایی باید خوانده شود که در زندگی ما تفاوت ایجاد می کند. چیزهای زیادی باعث می شود که به سراغ کتابی فنی برویم و ارزشیابی مثبتی از آن داشته باشیم: اول این‌که به عنوان خواننده از آن چیزی فرا بگیریم؛ علاقة ما را به موضوعاتی جلب کند؛ آن موضوعات به وضوح توصیف شود، و روایتی شفاف از مطالبی باشد که شرح می‌دهد. هر کتاب باید برخی از این ویژگی‌ها را داشته باشد تا خوب تلقی شود و در زندگی خواننده تغییر ایجاد کند.

معتقدم الف تا ی بورس از برخی معیارهایِ کتاب خوب برخوردار است: شیوۀ بیان آن قانع‌کننده است، توصیف نسبتاً روشنی دارد، بیان متعادلی دارد و مفاهیمی را به‌درستی انتقال می دهد. مؤلفان مطالبی در مورد مهم ترین اصطلاحات بازار سرمایه در اختیار تازه آمدگانِ به بازار اوراق بهادار ایران قرار می دهند؛ مطالبی که به کار آنان می‌آید و شروع خوبی برای آنان است که از این گذر به دنیای پیچیدۀ مالی وارد شوند. طبعاً  قدیمی‌های این بازار این مفاهیم را می‌دانند و از مراجعه به الف تا ی بورس بی‌نیازند.

الف تا ی بورس کتابی در حال شدن است. سال‌ها می‌تواند چاپ شود و نه تجدید چاپ. یعنی متن در هر چاپ باید بار دیگر به روز شود و اصطلاحات و مفاهیم جدید بازار به آن اضافه شود. علاقه‌مندان نورسیده به درگاه بازار سرمایۀ ایران این کتاب را دوست خواهند داشت، و حداقل در دو یا سه سال اولی که وارد بازار می‌شوند می‌توانند از رجوع به آن منتفع شوند.

توصیۀ جدی به مؤلفان آن است که نسخة مجازی کتاب را هم در اختیار خوانندگان قرار دهند و برای روز آمدی آن پیوسته بکوشند. برای مؤلفان این اثر توفیق روزافزون آرزو می‌کنم؛ امیدوارم دو مؤلف بتوانند در سال‌های پیش رو در عرصة «مالی شخصی» و «مقدمات ورود به بورس» آثار بیشتری تولید و چاپ کنند.

حسین عبده تبریزی

اول تیرماه 1400

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :