جمعه 30 مهر ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
با توجه به نیاز شدید به تأمین سرمایه در کشور، و با تنگنای اعتباری نظام بانکی، درجۀ موفقیت بازار سرمایه در آینده با معیار رشد نسبت تأمین مالی این بازار به تأمین مالی بانک‌ها سنجیده خواهد شد. بازار سرمایه در تأمین مالی از طریق بازارهای عمومی و روش‌هایی چون اوراق صکوک و سایر ابزارهای گردآوری وجوه، به‌ویژه برای بخش خصوصی در ایران، رشد کمی داشته است. به گمان من در سال‌های آینده، شاهد رشد سرمایۀ خصوصی (PE) در ایران خواهیم بود.
امروز با دو دانشجو در مورد پایان‌نامه‌هایشان قبل از جلسۀ دفاع، نشست داشتم؛ پایان‌نامه بود و طبق معمول تحلیل رگرسیون.
۳۱ امین سال‌گشت درگذشت مهدی اخوان ثالث را با ابیاتی از دو شعر وی گرامی می‌داریم. این بیت‌ها قدرت خارق‌العادۀ شاعر را در تصویرپردازی‌های درخشان، استفاده از مضامین قوی و پربار، ترکیب بدیع زبان کهن (ادبیات خراسان، فردوسی و بیان اساطیری) و زبان نو (مثلاً شعر نیمایی) و ابداع واژگان تازه نشان می‌دهد.
قانون افشای وام‌ رهنی مسکن ( امریکا) توجه من را مجدد جلب کرد. مشابه این قانون در برخی کشورهای دیگر همچون ژاپن وجود دارد. این قانون مؤسسات مالی را ملزم می‌کند که چند روز پس از اعطای وام رهنی (وام بلندمدت خرید مسکن) اطلاعات مربوط را به طور عمومی انتشار دهند.
صادرات ویتنام در سال ۲۰۲۰ برابر ۲۸۳ میلیارد دلار بوده است. از این رقم، صادرات ۸۳ میلیارد دلاری ویتنام به آمریکا (رده ششم) آن کشور را از این نظر بالاتر از کره جنوبی و هند قرار داده است.
Print Send to Friends
دوشنبه 15 شهریور ماه 1400 | hits : 125 | Code: 21965
لگاریتم داده‌ها در تحلیل رگرسیون


امروز با دو دانشجو در مورد پایان‌نامه‌هایشان قبل از جلسۀ دفاع، نشست داشتم؛ پایان‌نامه بود و طبق معمول تحلیل رگرسیون.

امروز با دو دانشجو در مورد پایان­نامه­هایشان قبل از جلسۀ دفاع، نشست داشتم؛ پایان­نامه بود و طبق معمول تحلیل رگرسیون.

هر دو محقق هم از برخی داده­‌های خود لگاریتم گرفته بودند. البته چون دانش محدود آماری و اقتصادسنجی دارم، بر عهدۀ سایر استادان ناظر و مشاور است که موارد مرتبط با این تخصص­‌ها را بررسی کنند. با این همه، استفاده از متغیرها در شکل لگاریتمی در تحلیل رگرسیون آن قدر رایج شده که دلایل موضوع برای من هم تا حدی روشن شده است. در این یادداشت، آن دلایل را بدآن گونه که می­‌فهمم، توضیح می­‌دهم:

· بیش از همه، برای این­که ماهیت رابطۀ بین متغیرهای مستقل و وابسته خطی شود، یعنی برای تبدیل روابط غیرخطی به خطی، از لگاریتم استفاده می­‌کنیم. این از پیچیدگی مدل­‌ها می‌­کاهد. بسیاری از نظریه‌­ها و مدل­‌هایی که در پژوهش­‌های تجربی به آزمون در می­‌آیند، به همین دلیل، از شکل لگاریتم ­گرفته‌شدة داده­‌ها استفاده می­‌کنند. از این‌رو، مجبوریم برای آزمون آنها، از لگاریتم داده­‌ها استفاده کنیم.

· وقتی که متغیر ما چوله به راست است، یعنی میانگین داده‌­ها از میانۀ آنها بزرگ‌­تر است، با لگاریتمی‌­گیری می­‌کوشیم توزیع متغیر موزون­‌تر یا (نرمال­‌تر) شود. البته، پیش­‌فرض تحلیل رگرسیون آن نیست که متغیرهای مستقل یا وابستة آن نرمال باشند. بنابراین، این دلیل برای لگاریتم­‌گرفتن متغیرها نباید موجه باشد، مگر این­که داده­‌های پَرت برای متغیرهای مستقل و وابسته داشته باشیم. با لگاریتم‌­گرفتن، اثر این مشاهدات پَرت را کاهش می­‌دهیم. برای اطمینان از استنتاج­‌های آماری خود، پس از لگاریتم‌­گرفتن از متغیرها، باید ببینیم آیا پسماندها نرمال هستند یا نه؟

· وقتی در رگرسیون اعداد با کمیت­‌های بزرگ و کوچک داریم، با لگاریتم‌­گیری، تفسیر بهتر از ضرایب رگرسیون ممکن می­‌شود. به کمک مقیاس لگاریتمی، اندازه­‌های بسیار بزرگ را در ابعاد کوچک نشان می‌دهیم.

· وقتی پهنۀ تغییرات پسماندها به طور موزونی با ارزش متغیرهای مستقل تغییر ‌کند، با لگاریتم­‌گیری از داده­‌های متغیرهای مستقل و وابسته، امکان حذف «ناهمسانی واریانس» فراهم می­‌شود.

· وقتی رابطه به رابطۀ نمایی نزدیک باشد.

 این فهرست از دلایل بیانگر مزایایِ بسیارِ استفاده از لگاریتم در تحلیل رگرسیون است. برای همین است که در بین «داده­‌تبدیل­‌های» مختلف چون لگاریتم، ریشه‌­گیری یا معکوس­ عددها و نسبت­‌ها، لگاریتم‌­گیری از بقیة رویکردها معمول­‌تر است.

البته، من هنوز هم کاملاً مطمئن نیستم که با لگاریتمی­‌گیری آیا می‌شود «داده­‌های بد» را به شکل «داده­‌های خوب» جلوه داد. دیده‌ام برای این که نمودارِ خوش‌­ترکیب بسازند، از لگاریتم استفاده می­‌کنند. با خوش‌­ترکیب‌­بودن نمودارها مشکلی ندارم، اما طبعاً برای تحلیل­‌کردن چنین داده­‌هایی فکر نمی­‌کنم باید از تبدیل‌­های لگاریتمی استفاده شود.

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :