جمعه 30 مهر ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
با توجه به نیاز شدید به تأمین سرمایه در کشور، و با تنگنای اعتباری نظام بانکی، درجۀ موفقیت بازار سرمایه در آینده با معیار رشد نسبت تأمین مالی این بازار به تأمین مالی بانک‌ها سنجیده خواهد شد. بازار سرمایه در تأمین مالی از طریق بازارهای عمومی و روش‌هایی چون اوراق صکوک و سایر ابزارهای گردآوری وجوه، به‌ویژه برای بخش خصوصی در ایران، رشد کمی داشته است. به گمان من در سال‌های آینده، شاهد رشد سرمایۀ خصوصی (PE) در ایران خواهیم بود.
امروز با دو دانشجو در مورد پایان‌نامه‌هایشان قبل از جلسۀ دفاع، نشست داشتم؛ پایان‌نامه بود و طبق معمول تحلیل رگرسیون.
۳۱ امین سال‌گشت درگذشت مهدی اخوان ثالث را با ابیاتی از دو شعر وی گرامی می‌داریم. این بیت‌ها قدرت خارق‌العادۀ شاعر را در تصویرپردازی‌های درخشان، استفاده از مضامین قوی و پربار، ترکیب بدیع زبان کهن (ادبیات خراسان، فردوسی و بیان اساطیری) و زبان نو (مثلاً شعر نیمایی) و ابداع واژگان تازه نشان می‌دهد.
قانون افشای وام‌ رهنی مسکن ( امریکا) توجه من را مجدد جلب کرد. مشابه این قانون در برخی کشورهای دیگر همچون ژاپن وجود دارد. این قانون مؤسسات مالی را ملزم می‌کند که چند روز پس از اعطای وام رهنی (وام بلندمدت خرید مسکن) اطلاعات مربوط را به طور عمومی انتشار دهند.
صادرات ویتنام در سال ۲۰۲۰ برابر ۲۸۳ میلیارد دلار بوده است. از این رقم، صادرات ۸۳ میلیارد دلاری ویتنام به آمریکا (رده ششم) آن کشور را از این نظر بالاتر از کره جنوبی و هند قرار داده است.
Print Send to Friends
یکشنبه 20 بهمن ماه 1392 | hits : 15503 | Code: 851
نام درس : اقتصاد مالی
مقطع آموزشي : دكتری
ارائه‌شده در : دانشگاه علامه طباطبایی ـ دانشكده اقتصاد
سال تحصيلي : نیم‌سال دوم 93-1392
مدرس همكار : سعید اسلامی بیدگلی
كمك استاد : میثم رادپور و هادی لاری


به‌نام خدا

ريز درس اقتصاد مالي (2 واحد)

مقطع دكتري، دانشگاه علامة طباطبايي ـ دانشكدة اقتصاد

نيم‌سال دوم تحصيلي 93-1392

مدرسان:

حسين عبده تبريزي abdoh@abdoh.net

سعيد اسلامي بيدگلي saeedsb@yahoo.com

كمك‌مدرسان:

ميثم رادپور maysam.radpour@gmail.com

هادي لاري hadi_lari@yahoo.com

دانشجوي همكار:

علی حسین نبی‌زاده ‌ nbtek@yahoo.com

روز و ساعت كلاس:

روزهاي دوشنبه ساعت 13-11، كلاس شمارة 104

وب سايت درس:

finance.ir

شرح درس:

اقتصاد مالي شعبه‌اي از اقتصاد است كه در مورد استفاده و توزيع منابع در بازارها تحليل مي‌كند، البته بازارهايي كه عمدتاً در آن‌ها نااطميناني وجود دارد. تصميمات مالي بايد حوادث و رويدادهاي آتي را درنظر بگيرد. بدين‌منظور، اقتصاد مالي با به‌كارگيري نظرية اقتصاد ارزيابي مي‌كند كه چگونه زمان، ريسك، هزينه‌هاي فرصت و اطلاعات مي‌تواند مشوق يا ضدمشوقي براي تصميمات خاص باشد. اقتصاد مالي غالباً به ايجاد مدل‌هاي پيچيده‌اي مي‌انجامد تا متغيرهايي را كه بر تصميمات خاص تأثير مي‌گذارد ارزيابي كند. بيش‌تر اين مدل‌ها البته فرض مي‌كنند كه افراد تصميمات منطقي اخذ مي‌كنند، درحالي‌كه لزوماً اين‌چنين نيست. رفتار غيرمنطقي بازيگران اقتصاد بايد در تصميمات اقتصادي به‌عنوان يك فاكتور ريسك احتمالي مورد توجه قرار گيرد. بنابراين، در درس اقتصاد مالي مبحث رفتار منطقي و روانشناسي بازار جايگاه خاصي دارد. بنابراين، موضوع به اقتصاد و مالي رفتاري نيز مربوط مي‌شود.

درس اقتصاد مالي در برنامة درسي دانشگاه‌هاي سراسر جهان چارچوب بسيار دقيق و روشني ندارد. تنوع مطالبي كه در برنامه‌هاي درسي متنوع در جهان عرضه مي‌شود، ما را بر آن داشت كه براي درس اقتصاد مالي رشتة دكتري دانشگاه‌هاي ايران، به‌اتكاي ريزدرس رسمي اعلام‌شده و گرايش عمدة مدرسان كه به‌سمت مباحث مالي است، چارچوب موضوعي مشخصي را عنوان كنيم.

معمولاً در اين درس مدل‌هاي قيمت‌گذاري دارايي‌ها با شرح و بسط بسيار ارائه مي‌شود و مهم‌تر از آن، رابطة متقابل بين بازارهاي مالي و اقتصاد مورد بحث و گفت‌وگو قرار مي‌گيرد. درواقع در اين درس، از هر موضوعي كه مربوط به بازارهاي مالي است و در آن از فنون اقتصاد بهره گرفته مي‌شود، مي‌توان گفت‌وگو كرد. بنابراين، كساني كه در كلاس شركت مي‌كنند بايد با بازارهاي مالي آشنا باشند و سابقة قابل‌قبولي در اقتصاد كلان و اقتصادسنجي داشته باشند؛ چنين است كه در جريان اين درس، مباحث پاية مربوط به ابزارها، نهادها و بازارهاي مالي نيز توضيح داده مي‌شود، چرا كه شركت‌كنندگان در كلاس درس كم‌تر مالي داشته‌اند.

درس بيش‌تر به‌كار آن گروه از دانشجويان مي‌آيد كه آيندة خود را در حوزه‌هاي مربوط به خدمات مالي مي‌بينند. مي‌خواهند در بازارهاي مالي، در شركت‌هاي تأمين سرمايه، در كارگزاري‌ها، در حوزة مديريت دارايي‌هاي سرمايه‌اي، در حوزة مشورت مالي و حوزه‌هاي مشابه فعاليت كنند. درعين‌حال، درس به دانشجويان دكتري اقتصاد كمك مي‌كند تا اقتصاددان اين نهادهاي مالي باشند و نهادهاي مالي براي كسب‌وكار خود و انجام تحليل‌هاي لازم به اطلاعات اقتصادي آنان تكيه كنند. همان‌طور كه گفته شد، يك يا دو كلاس به مباحث پاية مالي برمي‌گردد و مباحث پايه‌اي را عرضه مي‌كند، اما عمدة اوقات كلاس به‌شرح مباحث پيش‌رفته در سطحي عميق از اقتصاد مالي اختصاص دارد. كلاس عمدتاً با تركيبي از سخنراني و تحليل مقاله‌هاي پژوهشي اداره خواهد شد.

اميد مي‌رود دانشجويان طي اين دوره درك بهتري از بازارهاي مالي و بخش واقعي اقتصاد پيدا كنند. ما با معرفي بعضي از مقاله‌ها و اختصاص وقت كلاس به بررسي آن مقاله‌ها، تلاش مي‌كنيم تا در آينده خواندن مقاله‌هاي اقتصاد مالي را براي دانشجويان آسان كنيم و آن‌ها را براي انجام كارهاي تجربي (empirical) آماده سازيم. مهم آن است كه آن‌چه آنان از اين دوره فرا مي‌گيرند را بتوانند در عرصة واقعي اقتصاد مورد استفاده قرار دهند. به‌علاوه، كلاس مي‌تواند محلي باشد كه آنان موضوع پايان‌نامه‌هاي خود را به‌شكل بهتري انتخاب كنند.

نحوة عمل در كلاس و ارزيابي دانشجويان:

در كلاس‌ها تلاش خواهيم كرد تا تحقيقات علمي بازارهاي مالي را به‌طور عميقي تحليل و بررسي كنيم. آن‌چه به‌عنوان مقالة مطالعاتي در ريز جلسات درسي شما گذاشته‌ايم، قطعاً بايد به‌طور كامل خوانده شود. خواندني‌هاي مازاد بر آن‌چه گفته‌ايم را تحت‌عنوان منابع پيشنهادي مطالعاتي آورده‌ايم؛ آن‌ها را مي‌توانيد جداگانه بخوانيد، اما اجباري بر آن نيست. آن‌چه تحت‌عنوان «بخوانيد» در هر جلسه تعيين شده بايد به‌طور جدي دنبال شود. به‌علاوه، تكاليف هر جلسه انجام و گزارش بايد قبل‌از شروع جلسة بعدي براي ما ارسال شود.

به‌هرحال اين كلاسي است كه بيش‌تر روي نظريه كار مي‌كند و اگر وقت بعضي كلاس‌ها روي مفاهيم اختصاص يابد، به‌خاطر نگراني است كه نسبت به سابقة آموزشي برخي از دانشجويان وجود دارد. شكل طراحي كلاس‌ها البته مثل هر كلاس سمينار دكتري خواهد بود: براي هر جلسه مباحث و مطالب خواندني به دانشجويان ارائه شده و در كلاس به‌اتكاي اسلايدهايي كه تهيه شده، مفاهيم منتقل خواهد شد. در پايان هر كلاس از دانشجويان خواسته خواهد شد كه مقاله‌اي تحقيقي در زمينة موضوع مورد بحث تهيه كنند و يا به سؤالات و پرسش‌هاي خاصي پاسخ دهند. با چنين ساختاري، حضور در كلاس لازم است و طبعاً هر جلسه‌اي از كلاس كه از دست برود، مي‌تواند براي دانشجويان غيرقابل‌جبران باشد. ما بر مطالعة مطالب قبل‌از كلاس تأكيد مي‌كنيم و فكر مي‌كنيم مطالعة قبل از كلاس به شما اجازه خواهد داد تا به‌طور فعال‌تري در جريان بحث نشست‌ها مشاركت كنيد تا بتوانيم جلسات پربارتري را در كلاس داشته باشيم.

همة مطالب كلاس روي سايت خواهد بود، بنابراين چيزي براي خريدن وجود ندارد، مگر اين‌كه شما ترجيح دهيد متن الكترونيك مطالبي را كه روي سايت داريد روي كاغذ داشته باشيد. در اين صورت مي‌توانيد به خريد كتاب‌هايي كه از آن‌ها مقالاتي انتخاب شده است، اقدام كنيد. در مورد مقالات خارجي نيز عين مقالات را در اختيار شما قرار خواهيم داد تا وقت كم‌تري از شما گرفته شود. در جريان كلاس يك يا دو فيلم نيز نشان داده خواهد شد كه مي‌تواند كمكي به انتقال موضوعات مورد نظر ما باشد. در آن موارد نيز، تكاليف كلاس وجود خواهد داشت و شما مي‌بايد به برخي از پرسش‌ها دربارة فيلم پاسخ دهيد. در زير فهرست برنامه‌هاي هر جلسه خدمت شما ارائه مي‌شود.

در نوشتن مقاله‌ها و متن‌هاي تكاليف براي ما، حتماً از معادل‌هاي فارسي «فرهنگ اصطلاحات مالي و سرمايه‌گذاري» استفاده كنيد. غير از متن نوشتاري اين فرهنگ، متن الكترونيك آن را روي سايت www.investopedia.ir بيابيد، يا روي كامپيوتر يا گوشي موبايل خود نرم‌افزار آن را نصب كنيد. همة گزارش‌هاي شما بايد تايپ شده و به‌شكل فايل word و pdf براي ما ارسال شود.

 


ريز برنامة هر جلسه

جلسة اول

مقدمه‌اي بر مالي و اقتصاد مالي (حسين عبده تبريزي)

بخوانيد:

مجموعة مقالات مالي و سرمايه‌گذاري (جلد1) ـ مقالة مقالة 1-1، 2-1 و 2-2

مجموعة مقالات مالي و سرمايه‌گذاري (جلد2) ـ مقاله‌هاي 2-1، 1-3 و 3-3

مباني بازارها و نهادهاي مالي (جلد1) ـ فصل اول و فصل دوم

مديريت مالي (جلد اول) ـ ويرايش جديد ـ فصل اول و فصل سوم

اسلايدها:

مروري بر دانش مالي [اسلايدهاي آموزشي/مالي شركت‌ها]

اقتصاد مالي؟ [اسلايدهاي آموزشي/ مالی شرکت‌ها]

مروري بر نظرية مالي [اسلايدهاي آموزشي/ مالی شرکت‌ها]

اقتصاد مالي در كشورهاي در حال توسعه [اسلايدهاي آموزشي/مالی شرکت‌ها]

تكاليف:

مقالة «حسابداران محافظه‌كار و مديران مالي بلندپرواز» [مقاله‌ها/ژورناليستي] را بخوانيد و در مورد حوزه‌هاي مشترك و متفاوت اين دو حرفه توضيح دهيد.

جلسة دوم:

برندگان نوبل اقتصادي (حسين عبده تبريزي و ميثم رادپور)

بخوانيد:

مديريت مالي، (جلد2)، فصل 18: نظرية بافت سرمايه و بافت سرماية بهينه

اندازه‌گيري و مديريت ريسك بازار، فصل چهارم

اسلايدها:

مروری بر نوبلیست‌های اقتصاد مالی [اسلايدهاي آموزشي/ مالی شرکت‌ها]

ساختار سرمايه [اسلايدهاي آموزشي/ مالي شركت‌ها]

فيلم:

مستند كشف فرمول قيمت‌گذاري اختيار معامله

تكاليف:

هر یک از دانشجویان یکی از نوبلیست‌های اقتصاد مالی را انتخاب کند، و طی مقاله‌ای در مورد اهمیت کار او و کمکی که به دانش مالی کرده است توضیح دهید. توضیح دهد که چگونه کار او  بنیاد نوبل را متقاعد کرده است که  جایزۀ نوبل سال را به وی اعطا کند. (مقاله‌اي 800 كلمه‌اي)

جلسة سوم:

ابزار، نهاد، و بازارهاي مالي (حسين عبده تبريزي)

بخوانيد:

مباني بازارها و نهادهاي مالي (جلد1)

مديريت مالي، (جلد2)، فصل‌هاي 22 تا 24

 

اسلايدها:

ابزار، نهاد، و بازارهاي مالي [اسلايدهاي آموزشي/بازارها و نهادهاي مالي]

روش‌هاي نوين تأمين مالي: بازار پول در مقابل بازار سرمايه [اسلايدهاي آموزشي/ بازارها و نهادهاي مالي]

جايگاه بازار سرمايه و نقش آن در تعامل با صنعت بانكداري [سمينارها و كنفرانس‌ها/دو سال اخير]

تكاليف:

مقاله‌اي بنويسيد كه در آن كلية نهادهاي مالي ايران فهرست شود. آن‌گاه نموداري از درجة واسطه‌گري آن‌ها رسم كنيد. در مورد هر نهاد نيز شرحي در حد يك پاراگراف ارائه كنيد.

 

جلسة چهارم:

نظریۀ كارايي بازار سرمایه (حسين عبده تبريزي ـ ميثم رادپور)

بخوانيد:

مجموعة مقالات مالي و سرمايه‌گذاري، (جلد1)، مقالات 3-1، 4-1، 5-1 و 9-2

مجموعة مقالات مالي و سرمايه‌گذاري، (جلد2)، مقالات 3-1 و 4-1

اسلايدها

نظريه‌هاي كارايي بازار و مطالعات تجربی [اسلايدهاي آموزشي/مدیریت سرمایه‌گذاری] در دست تدوين

تكاليف:

مقالة “Czech Capital Market Weak-Form Efficency” نوشتة Jan Hajek را بخوانيد و نتايج آن تحقيق را با پژوهشي مشابه از بازار ايراني مقايسه كنيد. درصورتي‌كه در كار آماري Hajek مشكل مي‌يبنيد، آن را نيز گزارش كنيد. به‌جاي اين كار مي‌توانيد مقالة معروف سال 1970 آقاي فاما را كه در نشرية مالي شمارة 25 (Journal of Finance) چاپ شده بخوانيد و به انتهاي آن كارهاي نظري و مطالعات تجربي جديد در مورد بازارهاي سرماية كارا را اضافه كنيد.

جلسة پنجم:

چالش‌های قیمت‌گذاری دارایی (حسین عبده‌تبریزی میثم رادپور)

بخوانيد: فصل اول و دوم کتاب

Danthine Jean-Pere, Donaldson. J, (2005). Intermediate Financial Theory, Elsevier Academic Press.

اسلاید:

نقش بازارها و نهادهای مالی: رویکرد اقتصاد مالی [اسلايدهاي آموزشي/ بازارها و نهادهای مالی] (در دست تدوین)

رویکردهای قیمت‌گذاری دارایی [اسلايدهاي آموزشي/ مدیریت سرمایه‌گذاری] (در دست تدوین)

قیمت‌گذاری ریسگ؛ چالش عمدۀ دانش مالی [اسلايدهاي آموزشي/ مهندسی مالی و مدیریت ریک] (در دست تدوین)

تكاليف:

مقاله‌ای در 500 کلمه بنویسید  و در مورد جایگاه قیمت‌گذاری دارایی در چهار حوزۀ مالی یعنی مالی شرکت‌ها، مدیریت سرمایه‌گذاری، بازارها و نهادهای مالی و مهندسی مالی و مدیریت ریسک بحث و گفتگو کنید.

 

جلسة ششم:

تصمیم‌گیری در شرایط ریسکی (حسین عبده‌تبریزی میثم رادپور)

بخوانيد: فصل سوم و چهارم کتاب

Danthine Jean-Pere, Donaldson. J, (2005). Intermediate Financial Theory, Elsevier Academic Press.

و هم‌چنین فصل چهارم کتاب

Richard D. MacMinn, (2006). The Fisher Model and Financial Markets, Word Scientific Publication Co.

 

اسلاید:

اسلاید: نظریۀ انتخاب و مطلوبیت موردانتظار [اسلايدهاي آموزشي/ مدیریت سرمایه‌گذاری] (در دست تدوین)

اندازه‌گیری ریسک و ریسک‌گریزی [اسلايدهاي آموزشي/ مهندسی مالی و مدیریت ریسک] (در دست تدوین)

برای مرور نظریۀ انتخاب و مطلوبیت مصرف‌کننده، جلسۀ سوم و چهارم از کلاس دکتر فرهاد نیلی را در وب‌سایت مکتبخونه مشاهده کنید:

http://maktabkhooneh.org/course?course=Nili_Farhad989

تكاليف:

مقاله‌ای در 500 کلمه تهیه کنید و در آن در مورد کاستی‌های نظریۀ مطلوبیت موردانتظار بحث کنید.

مقاله‌ای در 500 کلمه تهیه کرده و فرضیات نظریۀ انتخاب را در مورد بازارهای سرمایه تعمیم دهید.

جلسة هفتم:

ریسک‌گریزی و تصمیمات سرمایه‌گذاری (حسین عبده‌تبریزی هادی لاری)

بخوانيد: فصل پنجم و ششم کتاب

Danthine Jean-Pere, Donaldson. J, (2005). Intermediate Financial Theory, Elsevier Academic Press.

و هم‌چنین مقالۀ

Eugene F. Fama. “Multiperiod Consumption-Investment Decisions.” American Economic Review, (March, 1970).

اسلايدها

ریسک‌گریزی وانتخاب سبد سرمایه‌گذاری  [اسلايدهاي آموزشي/  مدیریت سرمایه‌گذاری] در دست تدوين

نظریۀ نوین سبد سرمایه‌گذاری [اسلايدهاي آموزشي/  مدیریت سرمایه‌گذاری] در دست تدوين

تكاليف:

مقاله‌ای در 500 کلمه تهیه کنید و در آن تفاوت‌های سنجه‌های ریسک مبتنی بر دنیای واقعی (ریسک گریزی) و سنجه‌های ریسک مبتنی بر بی‌تفاوتی نسبت به ریسک را توضیح دهید. هم‌چنین توضیح دهید چگونه فرمول قیمت‌گذاری اختیارمعامله بلک-شولز فرض ضمنی بی تفاوتی نسبت به ریسک را لحاظ می‌کند و چرا این فرض لحاظ می‌شود؟

 

جلسۀ هشتم:

نظرية قيمت‌گذاري دارايي‌هاي سرمایه‌ای (CAPM) و (CCAPM)

بخوانيد: فصل هفتم و نهم کتاب

Danthine Jean-Pere, Donaldson. J, (2005). Intermediate Financial Theory, Elsevier Academic Press.

و هم‌چنین

Andre’ F. Perald, )2004). “The Capital Asset Pricing Model”. Journal OF Economic Perspective. V.18

در مأخذ

http://www-personal.umich.edu/~kathrynd/JEP.Perold.pdf

 

اسلايدها:

نظرية قيمت‌گذاري دارايي‌هاي سرمایه‌ای [اسلايدهاي آموزشي/ مدیریت سرمایه‌گذاری] در دست تدوين

تكاليف:

به سايت slideshare برويد. يك سري اسلايد در مورد Capital Asset Pricing Model پيدا كنيد و سه صفحه به مجموعة آن سري اسلايد اضافه كنيد و سپس اسلايد را براي ما ارسال كنيد

جلسۀ نهم:

نظرية قيمت‌گذاري آربيتراژ (حسين عبده تبريزي ـ سعيد اسلامي بيدگلي)

بخوانيد: فصل سیزدهم کتاب

Danthine Jean-Pere, Donaldson. J, (2005). Intermediate Financial Theory, Elsevier Academic Press.

و هم‌چنین

Huberman and Wang, “Arbitrage Pricing Theory”

در مأخذ

 http://www0.gsb.columbia.edu/faculty/ghuberman/APT-Huberman-Wang.pdf

اسلایدها:

نظرية قيمت‌گذاري آربيتراژ [اسلايدهاي آموزشي/ مدیریت سرمایه‌گذاری] در دست تدوين

تکالیف:

در يوتيوب، فيلم كوتاه 8 دقيقه‌اي (به آدرس زير) در مورد نظرية قيمت‌گذاري آربيتراژ را مشاهده كنيد:

https://www.youtube.com/watch?v=-0EgQ97whWg

مطالب مورد اشاره در اين فيلم را نقد كرده و در مورد آن گزارشي 300 كلمه‌اي بنويسيد.

جلسة دهم:

بازارهاي جهاني ارز (حسين عبده تبريزي و میثم رادپور)

بخوانيد:

مقالة «بازار فاركس»  (در دست تدوین)

مقالة «اونس طلا به كدام سوي مي‌رود» [مقاله‌ها/ژورناليستي]

مقالة «حباب تاريخي سكة طلا» [مقاله‌ها/ژورناليستي]

مراجه کنید به سايت بازار جهاني ارز (مراجعه شود به سايت forexfactory.com)

 

اسلايدها:

بازار فاركس [اسلايدهاي آموزشي/بازارها و نهادهاي مالي]

نظریۀ خردساختار بازار فارکس [اسلايدهاي آموزشي/بازارها و نهادهاي مالي] در دست تدوين

تكاليف: از سايت www.finance.ir غير از دو مقالة بالا، سه مقاله مربوط به ارز يا طلا را انتخاب كنيد؛ آن‌ها را بخوانيد و در مورد مجموع آن‌ها نقدي در 500 كلمه بنويسيد.

هم‌چنین مقاله‌ای 300 کلمه‌ای راجع به "معامله با فراوانی بالا" (HFT) نوشته و کاربردهای آن را در بازار فارکس توضیح دهید.

جلسة یازدهم:

مدل‌هاي اطلاعاتي غيرمتقارن (حسين عبده تبريزي و سعيد اسلامي بيدگلي)

بخوانيد:

فصل شانزدهم کتاب

Danthine Jean-Pere, Donaldson. J, (2005). Intermediate Financial Theory, Elsevier Academic Press.

اسلايدها:

مدل‌هاي خردساختار بازار (Market Microstructure Models) [اسلايدهاي آموزشي/ بازارها و نهادهای مالی] در دست تدوين

كارايي تخصيصي و اطلاعاتي [اسلايدهاي آموزشي/ بازارها و نهادهای مالی] در دست تدوين

تكاليف:

چند مدل معاملات نهاني (insider trading) را نام برده و در مورد يكي از آن‌ها مقاله‌اي در حد 800 كلمه بنويسيد.

جلسة دوازدهم:

حباب قيمتي و بحران مالي 2008 (حسين عبده تبريزي ـ ميثم رادپور)

بخوانيد:

Bubbles, www.econlib.org\library\Enc\bubbles.html

Why Wall Street Always Blows It?

http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2008/12/why-wall-street-always-blows-it/307147/2/

Philip Protter, A Mathematical Theory of Financial Bubbles (SSRN-id2115895.pdf)

اسلايدها:

بحران مالي بين‌المللي و ريشه‌هاي آن [اسلايدهاي آموزشي/بازارها و نهادهاي مالي]

بحران وام‌هاي دون اعتبار [اسلايدهاي آموزشي/بازارها و نهادهاي مالي]

بحران منطقۀ یورو [اسلايدهاي آموزشي/بازارها و نهادهاي مالي]

حباب قيمتي [اسلايدهاي آموزشي/بازارها و نهادهای مالی] در دست تدوین

تكاليف:

مقالة قديمي سال 1985 زير را بخوانيد و با توجه به آن‌چه در مورد حباب قيمت‌ها خوانده‌ايد، آن مقاله را نقد كنيد:

DeBondt and Thaler (1985), “Does the Stoke Market Overreact?” Journal of Finance, 40, pp. 793-805.

 

جلسة سیزدهم:

مالي رفتاري (حسين عبده تبريزي و سعيد اسلامي بيدگلي)

بخوانيد در سايت دوره‌هاي آزاد دانشگاه يل، پروفسور شيلر در فيلمي 30 دقيقه‌اي، مالي رفتاري و نقش روانشناسي در مالي را توضيح مي‌دهد. به‌همراه اين فيلم مي‌توانيد به متن صحبت ايشان نيز دست يابيد. اگر پياده‌كردن فيلم مشكل بود، از نوار صداي ايشان استفاده كنيد.

اسلايدها:

معرفي مالي رفتاري [اسلايدهاي آموزشي/اسلايدهاي مالي/مالي رفتاري]

نظريه‌هاي مالي رفتاري: مطالعات آمپريك [اسلايدهاي آموزشي/اسلايدهاي مالي/مالي رفتاري] در دست تدوين

تكاليف:

پايان‌نامة «بررسي اثر ربايش با وجود دامنة نوسان»، آقاي محمد علويان قوانيني، دانشگاه صنعتي شريف را بخوانيد و نتايج اين پايان‌نامه را در چارچوب آن‌چه از مالي رفتاري مي‌دانيد، حداكثر در 400 كلمه تفسير كنيد.

جلسة چهاردهم:

مديريت ريسك (حسين عبده تبريزي و ميثم رادپور)

بخوانيد: كتاب اندازه‌گيري و مديريت ريسك بازار، حسين عبده تبريزي و ميثم رادپور

اسلايدها:

مدل‌سازي ريسك ـ مباني پايه [اسلايدهاي آموزشي/اسلايدهاي مالي/مهندسي مالي و مديريت ريسك]

 مدل‌سازي ريسك از منظر ريسك بازار: توسعة مدل‌ها [اسلايدهاي آموزشي/اسلايدهاي مالي/مهندسي مالي و مديريت ريسك]

تكاليف:

پايان‌نامة «اندازه‌گيري صرف ريسك با استفاده از شاخص ارزش در معرض ريسك» آقاي اشكان محمد قشقايي، دانشگاه صنعتي شريف را بخوانيد و نقد خود را از اين پايان‌نامه در 800 كلمه بنويسيد.

جلسة‌ پانزدهم:

ریسک اعتباری (حسین عبده تبریزی و میثم رادپور)

اسلایدها

 مفاهیم پایۀ ریسک اعتباری [اسلايدهاي آموزشي/اسلايدهاي مالي/مهندسي مالي و مديريت ريسك]

مدل‌های ریسک اعتباری مبتنی بر اقتصاد سنجی: CreditPortfolio View [اسلايدهاي آموزشي/اسلايدهاي مالي/مهندسي مالي و مديريت ريسك] (در دست تدوین)

تکالیف:

مقاله‌ای بنویسید و در آن در مورد یکی از انواع مدل‌های زیر به‌طور مفصل توضیح دهید:

مدل‌های ریسک اعتباری مبتنی بر ارزش شرکت [اسلايدهاي آموزشي/اسلايدهاي مالي/مهندسي مالي و مديريت ريسك] (در دست تدوین)

مدل‌های ریسک اعتباری مبتنی بر بیمه‌سنجی [اسلايدهاي آموزشي/اسلايدهاي مالي/مهندسي مالي و مديريت ريسك]

 

جلسة‌ شانزدهم:

مرور مطالب نشست‌هاي قبلي

شيوة ارزيابي

مورد مشمول نمره

سهم از نمرۀ کل

مشارکت در کلاس

30%

تکالیف کلاسی

20%

امتحان‌های میان‌ترم

30%

امتحان‌ پایان‌ترم

20%

 

مقالات و مراجع پيشنهادي اضافي


  • Constantinides G. M., Harris M., Stulz R. M., (2003). Handbook of the Economics of Finance, Elsevier North-Holland. Vols 1A and 1B 
  • Fama E.F., Miller. M. (1971), The Theory of Finance, Dryden Press.

    Richard D. McMinn, (2006), The Fisher Model and Financial Markets, Word Scientific Publication Co.

    Donald H. Chew Jr. (2013), The New Corporate Finance, McGraw-Hill

    Arnold T., Butler A. W., Crack T. F., Altintig A. (2003), "What Influences Finance," Journal of  Business, V.76

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :