Search

تکلیف دوم درس مباحث منتخب مالی، دانشکده مدیریت و اقتصادِ دانشگاه صنعتی شریف

  1. Home
  2. »
  3. دروس
  4. »
  5. تکلیف دوم درس مباحث منتخب مالی، دانشکده مدیریت و اقتصادِ دانشگاه صنعتی شریف

تکلیف دوم

درس مباحث منتخب مالی، دانشکده مدیریت و اقتصادِ دانشگاه صنعتی شریف

نیمسال دوم تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱

اردیبهشت ماه ۱۴۰۱

تاریخ شروع: ساعت ۹ روز یک‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۷

تاریخ گردآوری تکالیف: ساعت ۲۰ روز چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۰

۱) علت رشد پول نسبت به شبه پول در سال‌های اخیر در ایران چیست، و رشد سریع پول چه پیامدهایی دارد؟

۲) فرق بودجه‌ی نرم و سخت چیست؟ حداقل سه مصداق از کارهایی را توضیح دهید که دولت انجام می‌دهد تا بودجه را نرم سازد. نرم‌­شدن بودجه‌­ی دولت چه پیامدهایی خواهد داشت؟

۳) نقش شرکت­‌های تراستی در دورزدن تحریم‌های ایران چیست؟ چرا درهم امارات در تعیین نرخ ارز ما مهم است؟ اشتباه رایج سیاست­گذاران از مقایسه‌ی مبلغ صادرات ایران و میزان ارز ورودی به کشور را توضیح دهید.

۴) قاچاق معکوس چیست و چند نمونه از مشکلات اجتماعی را توضیح دهید که برای ایران در این مورد بوجود آمده است. به نظر شما سیاست­گذاری صحیح برای جلوگیری از آن چیست؟ آیا منطق سخنران مبنی بر کنترل بیشتر مرزها (مانند روسیه) را راه‌حلی پایدار برای رفع این مشکل می‌دانید؟ در این مورد استدلال کنید.

۵) از دید آقای آزادی، نکات اصلی و قوت و ضعف تحلیل تکنیکال چیست؟

۶) سه نوع استراتژی دنبال‌کردن روند شاخص در صندوق‌های شاخصی را توضیح دهید. صندوق شاخصی کیان، برای تقلید عملکرد شاخص هم­وزن، از کدام استراتژی استفاده می‌کند؟ چه مشکلاتی در محاسبه‌ی شاخص وجود دارد که گرفتن بازده مساوی با آن، بدون ریسک اضافی، را غیر ممکن می‌کند؟

۷) منظور از style investing چیست؟ تفاوت عمده‌ی شرکت­‌های کوچک و بزرگ که دو الگوی سرمایه­‌گذاری متفاوت شناخته می‌شوند، چیست؟

۸) اوراق گام چیست؟ برای رفع چه مشکلی معرفی شدند و چه ریسک هایی دارند که باعث شده نرخ بازده آنها بالاتر از سایر اوراق با درآمد ثابت باشند؟ نرخ YTM این اوراق را با نرخ YTM اوراق اخزا مقایسه کنید.

۹) ارکان انتشار اوراق با درآمد ثابت را نام ببرید و نقش هر کدام را توضیح دهید.

۱۰) نمودار زیر ترکیب بدهی‌های دولت را نشان می‌دهد. آن را تحلیل کنید و توضیح دهید ترکیب بدهی ایده‌آل باید چگونه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی دکتر حسین عبده تبریزی

حسین عبده تبریزی در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۲، همزمان مدرک کارشناسی مدیریت از مدرسه‌ی عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه را دریافت نمود. در سال ۱۳۵۳، تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران (وابسته به دانشگاه هاروارد) در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشته‌ی امور مالی و بانکداری در مدرسه‌ی عالی بازرگانی منچستر در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.

سابقه‌ی تدریس دکتر عبده به سال ۱۳۵۴ بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه‌ی طباطبایی، مؤسسه‌ی عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آنها به تدریس دانش مالی پرداخته است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل حل‌وفصل بانکی، مدل‌هاي كنترل ريسك، نظارت بر بازارهای سرمایه، معرفت‌شناسی مالی، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های فیزیک مالی، خطر و بازده، ارزشيابی، مدیریت مالی (دو جلد)، مبانی بازارها و نهادهای مالی (دو جلد) و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های بازار آتی، مالی املاک و مستغلات، مالی شرکت‌ها (دو جلد)، افته‌هایی در مدیریت مالی، افته‌هایی در مالی شرکت‌ها، مجموعه‌ی مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری و بازار دارایی‌ها در دهه‌ی ۹۰ شمسی است. وی عضو هیأت تحریریه‌ی نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌ امتیاز روزنامه‌ی سرمایه بوده است که در دولت احمدی‌نژاد توقیف شد. صدها مقاله از وی در نشریه‌های دانشگاهی و مطبوعات کثیرالانتشار منتشر شده است.

برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرایی حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

رئیس هیأت‌مدیره‌ی شركت خدمات پژوهش و مشاوره‌ی مالی تابان‌خرد (امروز-۱۳۸۵)

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (۱۳۹۷-۱۳۹۲)

رئیس هیأت مدیره‌ی لیزینگ بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۵)

رئیس هیأت مدیره‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (۱۳۸۹-۱۳۸۶)

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه‌ی نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۷)

مديرعامل شركت تأمین سرمایه‌ی اقتصاد نوین (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبير كل مؤسسه‌ی توسعه‌ی صنعت سرمايه‌گذاري ايران (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

رئیس هیأت ‌مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۲-۱۳۸۰)

رئيس هيأت‌‌مديره و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران (۱۳۸۰-۱۳۷۶)

خدمات عمومی

به عنوان فعال بخش خصوصی و استاد مالی، دکتر عبده به‌ویژه در سه دهه‌ی اخیر در حوزه‌ی خدمات عمومی به شکل داوطلبانه فعال بوده است. در حوزه‌ی خصوصی‌سازی، کارایی بازار بدهی و قانون بازار سرمایه به‌ وزرای امور اقتصادی و دارایی؛ در حوزه‌ی بازار رهن، سیاست‌گذاری زمین و صندوق‌های مستغلات به وزرای راه و شهرسازی؛ و در طیف گسترده‌ای از نهادهای پولی و مالی در حوزه‌های مختلف مالی به بانک مرکزی، بانک‌ها، بیمه‌ها، بازنشستگی‌ها، خیریه‌ها و دیگر نهادهای مالی مشورت داده است. این خدمات همچون تدریس وی در دهه‌ها‌ی گذشته افتخاری بوده است. دکتر عبده طی این سال‌ها به طور افتخاری عضو هیأت امنای دو مؤسسه‌ی آموزشی؛ عضو هیأت تنظیم بازار برق؛ عضو هیأت علمی ده‌ها کنفرانس و سمینار؛ داور، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه‌ی چندین نشریه علمی، مجله و روزنامه؛ داور یا عضو هیأت علمی رویدادها و جشنواره‌های علمی مختلف بوده است.