یکشنبه 8 خرداد ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
بررسی چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱ در میزگردی با حضور حسین عبده تبریزی و حجت قندی
شاید تحت تأثیر تهاجم روسیه به اوکراین، در چند روز اخیر دستم در قفسۀ کتاب‌ها به سوی کتاب خون و ایمان نوشتۀ متیو کار (Matthew Carr, Blood and Faith) رفت که نخستین بار درسال ۲۰۱۰ توسط انتشارات هرست منتشر شد و ویراست دوم آن در سال ۲۰۱۷ به بازارآمد .کتاب در مورد اخراج مسلمانان اسپانیاییِ معروف به موریسکو یا مورهای کوچک (الموریسكیون) در آغاز قرن هفدهم است. کتاب، سرنوشت غم‌انگیز این گروندگان اجباری به مسیحیت را به‌روشنی تصویر می‌کند.
اقتصاد ایران ۴۰ و اندی سال است که در مسیری خارج از جادۀ اصلی حرکت میکند، بدون این که در این «رفتن» از کوتاهترین موانع توسعه «عبور» کرده باشد.
در شامگاه دوشنبه ۲۹ آذرماه، حسین عبده تبریزی در برنامۀ شبکۀ خبر در رابطه با «حذف دلار ۲۰۰ر۴ تومانی» شرکت کرد. خلاصه‌ای از نکات مورد اشارۀ ایشان به شرح زیر بود.
مشکل خانه‌های خالی مختص کشور ما نیست و در بسیاری از کشورها این مشکل به دلایل مختلف یا «بیش‌‌ساخت» (overbuilt) اتفاق افتاده است.
Print Send to Friends
پنجشنبه 4 شهریور ماه 1400 | hits : 712 | Code: 21960
کتاب الف تا ی بورس


الف تا ی بورس کتابی است برای عامۀ ایرانیانی که تصمیم گرفته‌اند وارد بازار سرمایه شوند و سرمایه‌گذاری کنند. مؤلفان مطالب مفیدی گردآورده‌اند: اصطلاحاتی را که در بورس و فراتر از آن در بازار سرمایۀ ایران رایج است. مبتدیان بازار بی‌شک از خواندن این کتاب بهره‌مند می‌شوند، و مقدماتی را فرا می گیرند که به کارشان می‌آید.

 

الف تا ی بورس کتابی است برای عامۀ ایرانیانی که تصمیم گرفته‌اند وارد بازار سرمایه شوند و سرمایه‌گذاری کنند. مؤلفان مطالب مفیدی گردآورده‌اند: اصطلاحاتی را که در بورس و فراتر از آن در بازار سرمایۀ ایران رایج است. مبتدیان بازار بی‌شک از خواندن این کتاب بهره‌مند می‌شوند، و مقدماتی را فرا می گیرند که به کارشان می‌آید.

کتاب‌هایی باید خوانده شود که در زندگی ما تفاوت ایجاد می کند. چیزهای زیادی باعث می شود که به سراغ کتابی فنی برویم و ارزشیابی مثبتی از آن داشته باشیم: اول این‌که به عنوان خواننده از آن چیزی فرا بگیریم؛ علاقة ما را به موضوعاتی جلب کند؛ آن موضوعات به وضوح توصیف شود، و روایتی شفاف از مطالبی باشد که شرح می‌دهد. هر کتاب باید برخی از این ویژگی‌ها را داشته باشد تا خوب تلقی شود و در زندگی خواننده تغییر ایجاد کند.

معتقدم الف تا ی بورس از برخی معیارهایِ کتاب خوب برخوردار است: شیوۀ بیان آن قانع‌کننده است، توصیف نسبتاً روشنی دارد، بیان متعادلی دارد و مفاهیمی را به‌درستی انتقال می دهد. مؤلفان مطالبی در مورد مهم ترین اصطلاحات بازار سرمایه در اختیار تازه آمدگانِ به بازار اوراق بهادار ایران قرار می دهند؛ مطالبی که به کار آنان می‌آید و شروع خوبی برای آنان است که از این گذر به دنیای پیچیدۀ مالی وارد شوند. طبعاً  قدیمی‌های این بازار این مفاهیم را می‌دانند و از مراجعه به الف تا ی بورس بی‌نیازند.

الف تا ی بورس کتابی در حال شدن است. سال‌ها می‌تواند چاپ شود و نه تجدید چاپ. یعنی متن در هر چاپ باید بار دیگر به روز شود و اصطلاحات و مفاهیم جدید بازار به آن اضافه شود. علاقه‌مندان نورسیده به درگاه بازار سرمایۀ ایران این کتاب را دوست خواهند داشت، و حداقل در دو یا سه سال اولی که وارد بازار می‌شوند می‌توانند از رجوع به آن منتفع شوند.

توصیۀ جدی به مؤلفان آن است که نسخة مجازی کتاب را هم در اختیار خوانندگان قرار دهند و برای روز آمدی آن پیوسته بکوشند. برای مؤلفان این اثر توفیق روزافزون آرزو می‌کنم؛ امیدوارم دو مؤلف بتوانند در سال‌های پیش رو در عرصة «مالی شخصی» و «مقدمات ورود به بورس» آثار بیشتری تولید و چاپ کنند.

حسین عبده تبریزی

اول تیرماه 1400

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :