جمعه 28 مرداد ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
امان نمی‌دهی ای سوز غم به ساز دلم بیا که گریۀ بی‌اختیار را مانی
در مورد دوره «مالی شرکت‌ها و ارزشیابی» در دانشگاه خاتم در ترم جدید، خوشبختانه دانشگاه با حضور چندنفر از دوستان به شکل مستمع آزاد در دوره موافقت کرد.
هر چند در شرایط تحریم در ایران زندگی می‌کنیم و مناسبات تجارت بین‌الملل کمتر به ایران مربوط می‌شود، با این همه امروز ما هم مثل بسیاری از کشورها می‌توانیم از رکود در سطح جهان نگران شویم و آثار آن را بر بازارهای خود ارزیابی کنیم. معمولاً این رکود نخست آثار خود را بر بازار سرمایه نشان می‌دهد و آنگاه به بخش واقعی اقتصاد تسری می‌یابد.
تحولات بیرونی و از جمله تحریم‌ها در دوره‌های مختلف در سال‌های گذشته کم آثار مخرب بر روی اقتصاد ایران نداشته‌اند. حالا در شرایطی که گفت‌وگوهای وین برای حل و فصل پرونده هسته‌ای در بلاتکلیفی به سر می‌برد، سخن از تبعات منفی یک تحول بیرونی دیگر بر روی اقتصاد ایران و معیشت مردم است. جنگ روسیه و اوکراین که حالا نزدیک به سه ماه از وقوع آن گذشته است؛ البته تأثیرات این جنگ محدود به ایران و حتی منطقه خاورمیانه نیست و همة جهان را درگیر کرده است؛ چرا که هر دو کشور یکی از تأمین‌کنندگان اصلی غله در جهان هستند. در گفت‌وگو با حسین عبده تبریزی و احمدرضا جلالی نائینی، دو صاحبنظر حوزه اقتصادی، آثار بلندمدت این جنگ بر اقتصاد ایران و جهان را مرور کرده‌ایم و در ادامه به الگو یا ایده نگاه به شرق در سیاست خارجی و آثار آن پرداخته‌ایم. جراحی اقتصادی دولت برای حذف ارز ترجیحی و تبعات تورمی آن بر معیشت مردم هم در این میزگرد از قلم نیفتاده است. هر دو اقتصاددان پیش‌بینی خوبی از وضعیت اقتصادی کشور برای سال جاری و مهار یا کاهش تورم ندارند.
Print Send to Friends
دوشنبه 15 شهریور ماه 1400 | hits : 898 | Code: 21965
لگاریتم داده‌ها در تحلیل رگرسیون


امروز با دو دانشجو در مورد پایان‌نامه‌هایشان قبل از جلسۀ دفاع، نشست داشتم؛ پایان‌نامه بود و طبق معمول تحلیل رگرسیون.

امروز با دو دانشجو در مورد پایان­نامه­هایشان قبل از جلسۀ دفاع، نشست داشتم؛ پایان­نامه بود و طبق معمول تحلیل رگرسیون.

هر دو محقق هم از برخی داده­‌های خود لگاریتم گرفته بودند. البته چون دانش محدود آماری و اقتصادسنجی دارم، بر عهدۀ سایر استادان ناظر و مشاور است که موارد مرتبط با این تخصص­‌ها را بررسی کنند. با این همه، استفاده از متغیرها در شکل لگاریتمی در تحلیل رگرسیون آن قدر رایج شده که دلایل موضوع برای من هم تا حدی روشن شده است. در این یادداشت، آن دلایل را بدآن گونه که می­‌فهمم، توضیح می­‌دهم:

· بیش از همه، برای این­که ماهیت رابطۀ بین متغیرهای مستقل و وابسته خطی شود، یعنی برای تبدیل روابط غیرخطی به خطی، از لگاریتم استفاده می­‌کنیم. این از پیچیدگی مدل­‌ها می‌­کاهد. بسیاری از نظریه‌­ها و مدل­‌هایی که در پژوهش­‌های تجربی به آزمون در می­‌آیند، به همین دلیل، از شکل لگاریتم ­گرفته‌شدة داده­‌ها استفاده می­‌کنند. از این‌رو، مجبوریم برای آزمون آنها، از لگاریتم داده­‌ها استفاده کنیم.

· وقتی که متغیر ما چوله به راست است، یعنی میانگین داده‌­ها از میانۀ آنها بزرگ‌­تر است، با لگاریتمی‌­گیری می­‌کوشیم توزیع متغیر موزون­‌تر یا (نرمال­‌تر) شود. البته، پیش­‌فرض تحلیل رگرسیون آن نیست که متغیرهای مستقل یا وابستة آن نرمال باشند. بنابراین، این دلیل برای لگاریتم­‌گرفتن متغیرها نباید موجه باشد، مگر این­که داده­‌های پَرت برای متغیرهای مستقل و وابسته داشته باشیم. با لگاریتم‌­گرفتن، اثر این مشاهدات پَرت را کاهش می­‌دهیم. برای اطمینان از استنتاج­‌های آماری خود، پس از لگاریتم‌­گرفتن از متغیرها، باید ببینیم آیا پسماندها نرمال هستند یا نه؟

· وقتی در رگرسیون اعداد با کمیت­‌های بزرگ و کوچک داریم، با لگاریتم‌­گیری، تفسیر بهتر از ضرایب رگرسیون ممکن می­‌شود. به کمک مقیاس لگاریتمی، اندازه­‌های بسیار بزرگ را در ابعاد کوچک نشان می‌دهیم.

· وقتی پهنۀ تغییرات پسماندها به طور موزونی با ارزش متغیرهای مستقل تغییر ‌کند، با لگاریتم­‌گیری از داده­‌های متغیرهای مستقل و وابسته، امکان حذف «ناهمسانی واریانس» فراهم می­‌شود.

· وقتی رابطه به رابطۀ نمایی نزدیک باشد.

 این فهرست از دلایل بیانگر مزایایِ بسیارِ استفاده از لگاریتم در تحلیل رگرسیون است. برای همین است که در بین «داده­‌تبدیل­‌های» مختلف چون لگاریتم، ریشه‌­گیری یا معکوس­ عددها و نسبت­‌ها، لگاریتم‌­گیری از بقیة رویکردها معمول­‌تر است.

البته، من هنوز هم کاملاً مطمئن نیستم که با لگاریتمی­‌گیری آیا می‌شود «داده­‌های بد» را به شکل «داده­‌های خوب» جلوه داد. دیده‌ام برای این که نمودارِ خوش‌­ترکیب بسازند، از لگاریتم استفاده می­‌کنند. با خوش‌­ترکیب‌­بودن نمودارها مشکلی ندارم، اما طبعاً برای تحلیل­‌کردن چنین داده­‌هایی فکر نمی­‌کنم باید از تبدیل‌­های لگاریتمی استفاده شود.

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :