یکشنبه 8 خرداد ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
بررسی چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱ در میزگردی با حضور حسین عبده تبریزی و حجت قندی
شاید تحت تأثیر تهاجم روسیه به اوکراین، در چند روز اخیر دستم در قفسۀ کتاب‌ها به سوی کتاب خون و ایمان نوشتۀ متیو کار (Matthew Carr, Blood and Faith) رفت که نخستین بار درسال ۲۰۱۰ توسط انتشارات هرست منتشر شد و ویراست دوم آن در سال ۲۰۱۷ به بازارآمد .کتاب در مورد اخراج مسلمانان اسپانیاییِ معروف به موریسکو یا مورهای کوچک (الموریسكیون) در آغاز قرن هفدهم است. کتاب، سرنوشت غم‌انگیز این گروندگان اجباری به مسیحیت را به‌روشنی تصویر می‌کند.
اقتصاد ایران ۴۰ و اندی سال است که در مسیری خارج از جادۀ اصلی حرکت میکند، بدون این که در این «رفتن» از کوتاهترین موانع توسعه «عبور» کرده باشد.
در شامگاه دوشنبه ۲۹ آذرماه، حسین عبده تبریزی در برنامۀ شبکۀ خبر در رابطه با «حذف دلار ۲۰۰ر۴ تومانی» شرکت کرد. خلاصه‌ای از نکات مورد اشارۀ ایشان به شرح زیر بود.
مشکل خانه‌های خالی مختص کشور ما نیست و در بسیاری از کشورها این مشکل به دلایل مختلف یا «بیش‌‌ساخت» (overbuilt) اتفاق افتاده است.
Print Send to Friends
چهارشنبه 28 مهر ماه 1400 | hits : 610 | Code: 21979
صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی، تجربۀ نهادهای مالی


با توجه به نیاز شدید به تأمین سرمایه در کشور، و با تنگنای اعتباری نظام بانکی، درجۀ موفقیت بازار سرمایه در آینده با معیار رشد نسبت تأمین مالی این بازار به تأمین مالی بانک‌ها سنجیده خواهد شد. بازار سرمایه در تأمین مالی از طریق بازارهای عمومی و روش‌هایی چون اوراق صکوک و سایر ابزارهای گردآوری وجوه، به‌ویژه برای بخش خصوصی در ایران، رشد کمی داشته است. به گمان من در سال‌های آینده، شاهد رشد سرمایۀ خصوصی (PE) در ایران خواهیم بود.

با توجه به نیاز شدید به تأمین سرمایه در کشور، و با تنگنای اعتباری نظام بانکی، درجۀ موفقیت بازار سرمایه در آینده با معیار رشد نسبت تأمین مالی این بازار به تأمین مالی بانک‌­ها سنجیده خواهد شد. بازار سرمایه در تأمین مالی از طریق بازارهای عمومی و روش‌­هایی چون اوراق صکوک و سایر ابزارهای گردآوری وجوه، به‌­ویژه برای بخش خصوصی در ایران، رشد کمی داشته است.  به گمان من در سال­‌های آینده، شاهد رشد سرمایة خصوصی(PE) در ایران خواهیم بود.

بازار سرمایة ایران با صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، صندوق­‌های(PE)را تجربه کرده و به بخشی از اشتباهات خود بالاخص در ارزش‌گذاری و سیاست­‌های خروج (exit strategyپی برده است. بنابراین، امید می­‌رود که در طراحی صندوق‌های سرمایة خصوصی (صندوق‌های سهامی‌­های خاص) که بخش غیردانش پایه و غیرشرکت­‌های نوپا را هدف می­‌گیرند و بازار بسیار بزرگ‌تری هستند، همان اشتباهات در طراحی و اجرا دنبال نشود. از این رو آشنایی با چالش­‌های سرمایة خصوصی و مشکلات طراحی، پیاده‌­سازی و ادارة آنها برای افرادی که می­‌خواهند در این عرصه گام بردارند، ضروری است. متن زیر سخنرانی آقای دکتر خواجه نصیری در این زمینه در کلاس درس اینجانب است. متن هنوز توسط سخنران اصلاح و ویرایش‌ نشده و اشتباهات راه‌­یافته بدان برعهده من می‌­باشد.

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :