Search

برنامه‌های جدید عبده تبریزی در بازار سرمایه

  1. Home
  2. »
  3. خبرها و رویدادها
  4. »
  5. برنامه‌های جدید عبده تبریزی در بازار سرمایه

عضو جدید شورای بورس با بیان اینکه شورا و سازمان بورس باید رابطه خود را با مردم و نمایندگان مردم تقویت کنند، سیاست های جدید خود را در شورای بورس اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین عبده تبریزی-عضو جدید شورای بورس و دبیر کل سابق بورس تهران- به انتصابش به عنوان عضو شورای بورس اشاره کرد و با بیان اینکه برخی از افراد خواستار اصلاحات گسترده بورس از مجرای حضور این‌جانب در شورای بورس شدند،گفت: گستردگی این انتظارات این‌جانب را عمیقاً نگران کرده است چرا که شورای بورس در سال گذشته فقط شش جلسه تشکیل داده است در حالی که یک فرد چه‌قدر می‌تواند از دریچه حضور در شش جلسه در فرایندی مؤثر واقع شود؟

وی با اشاره به اینکه از زمان انتصاب این‌جانب، هنوز جلسه‌ در شورای بورس برگزار نشده است و به جلسه‌ای دعوت نشده‌ام، عنوان کرد:دبیرخانه شورا در اختیار سازمان بورس است و اعضای شورا حتی محلی ندارند که سرمایه‌گذاران و مردم به آن‌جا مراجعه کنند.

وی ادامه داد:همچنین اعضای شورا با مردم رابطه‌ای نداشته‌اند و فکر نمی‌کنم در گذشته به شکایتی رسیدگی کرده باشند.این در حالی است که دستورجلسه‌ها توسط دبیرخانه سازمان تعیین شده و دستور جلسه‌ها و صورت‌جلسه‌ها انتشار عمومی نمی‌یافته است، همان‌گونه که صورت های مالی سازمان نیز انتشار عمومی نیافته است.

عضو جدید شورای بورس با اشاره به اینکه نقطه شروع همین‌جا باید باشد،اظهار کرد: شورا، سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس‌ها باید رابطه خود را با مردم، نمایندگان مردم، کانون‌های سرمایه‌گذاری حقوقی و سرمایه‌گذاران حقیقی بهبود بخشند.

وی افزود: همچنین باید جسارت، جرأت و حوصله شنیدن نقدها را داشته باشند و اجازه دهند همه حرف‌ها زده شود. زیرا همه حرف‌ها با هدف اصلاح وضعیت در بازار سرمایه است. به طوری که عده بسیار زیادی طی این مدت در مورد شیوه‌های عملکرد بازار، زیرساخت‌های بازار، نحوه مدیریت معاملات به مشکلات اشاره کرده‌ و خواستار اصلاح وضعیت و شفاف‌سازی و جلوگیری از معاملات غیرشفاف شده‌اند.

دبیر کل سابق بورس با بیان اینکه همه آن‌ها با حسن‌نیت خواهان اصلاح بازاری هستند که در آن فعالیت می‌کنند و علاقه‌مند به اصلاح وضعیت اقتصادی کشورند،تصریح کرد: شورا، سازمان، بورس‌ها، سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها و نهادها همه خواهان موفقیت دولت برای گذر از وضعیت دشوار فعلی، برای گسترش بازار، تولید، اشتغال و نهایتاً سربلندی این کشور هستند و از این رهگذر به بازار سرمایه اظهار علاقه می کنند و پیشنهاد اصلاحی می دهند.

عبده تبریزی با تاکید بر اینکه نقطه شروع من روشن است،خاطر نشان کرد:باید بتوانم مجاری ارتباط عامه سرمایه‌گذاران با شورا، سازمان، با نهادهای سرمایه‌گذاری و با بورس‌ها را تقویت کنم. باید بتوانم مطالبی را در شورا مطرح کنم که فقط در باره شاخص و پیشرفت امور نباشد، بلکه باید از اقداماتی هم صحبت شود که برای اصلاح امور صورت می گیرد.

وی ادامه داد: باید بتوانم دل نگرانی‌ها، دغدغه‌ها و شکایت‌های مردم را در شورا بازتاب دهم؛ باید بتوانم همکارانم را در شورا، سازمان و بورس‌ها آماده پاسخ‌گویی به خواست‌های به‌حق و طرح و پاسخ‌گویی صحیح به دغدغه‌ها کنم.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در ادامه اظهار کرد: البته، همه باید از عوام‌زدگی پرهیز کنیم. همه باید در ضمن توجه به منافع خود، گوشه‌چشمی جدی به منافع عمومی و کشور داشته باشیم. طبعاً، شورا و سازمان در رأس همه منافع، منافع عمومی را در نظر می‌گیرند. پس روشن است که همه درخواست‌ها، انتظارات و پیشنهادات لزوماً مورد تأیید قرار نمی‌گیرد. اما آن‌چه مهم است این که خواسته‌ها و پیشنهادها باید مورد بررسی قرار گیرد. باید طرح موضوع شود و از صحبت در مورد آن‌ها نگران نباشیم.

وی یادآور شد:اخیراً رویکرد سازمان دچار تغییرات قابل‌ملاحظه‌ای شده و ارتباط با کارگزاران و نهادهای سرمایه‌گذاری بهبود یافته است.

وی ضمن اظهار امیدواری از اینکه مجوز فعالیت سرمایه‌گذاران حقیقی مجدداً صادر شود، عنوان کرد: باید مجدداً به اصلاح زیرساختهای بازار سرمایه توجه شود؛ شورا و کمیته فرعی آن ‌باید به‌شدت فعال شوند تا بتوانند به سازمان و بورس‌ها در جهت رعایت حقوق مردم و در جهت پاسخ‌گویی به مسئولیت‌های آن‌ها در قبال مردم و سرمایه‌گذاران کمک شود.

عضو جدید شورای بورس گفت:شکی نیست که سیاست‌های بسیاری باید مورد توجه قرار گیرد. اگر بخواهم با توجه به نقطه‌نظرهای دریافتی طی ۱۰۰ روز گذشته در مورد بازار سرمایه جمع‌بندی داشته باشم، موارد زیر می‌تواند جزو سیاست‌هایی تلقی شود که این‌جانب خود را مقید به تعقیب آن‌ها می‌دانم.

وی تفکیک کامل فعالیت‌های نظارتی از فعالیت‌های اجرایی و عملیاتی و خروج کامل سازمان از فعالیت‌های اجرایی، بهبود مناسبات مدیران بازار با شهروندان، رعایت کامل حقوق سرمایه‌گذاران و دست‌اندرکاران بازار سرمایه، مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی به مردم، رعایت حقوق کانون‌ها و طراحی مجاری قابل‌دسترسی برای عامه مردم جهت طرح شکایات، اصلاح زیرساخت‌های بازار و قواعد معاملاتی برای افزایش شفافیت معاملات و جلوگیری از پنهانکاری‌های احتمالی و تمرکز بر بازار اولیه، ارتقای نقش بازار سرمایه در تشکیل سرمایه و تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی و خدماتی بزرگ مقیاس را از برنامه های جدید خود در شورای بورس دانست.

به گفته عبده تبریزی استقلال بیش‌تر بازار سرمایه از بازار پول ضمن گسترش همکاری‌های بین دو بازار، اصلاح زیرساخت‌ها و قواعد معاملاتی در بورس کالایی کشور به‌منظور حصول اطمینان از انجام معاملات عادلانه و مبتنی بر رقابت، گسترش حجم و تنوع معاملات صندوق‌ها به‌ ویژه افزایش تعداد صندوق‌های بازنشستگی مکمل، صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بزرگ مقیاس، صندوق‌های بهره‌برداری (تأمین سرمایه در گردش)، توسعه نقش بازار در تأمین مالی فعالیت‌های زیربنایی در کشور از قبیل صنایع آب و برق، راه و حمل‌ونقل، صنایع ماشین‌سازی، تأکید بر افزایش دوره زمانی سرمایه‌گذاری در بورس‌ها به‌منظور تخصیص‌پذیربودن منابع گردآوری‌شده در بازار سرمایه و تقویت و بهره برداری کامل از ظرفیت های وقف و خیریه با تشکیل گسترده صندوق‌های نیکوکاری، وقف و خیریه را از دیگر برنامه های خود در شورای بورس عنوان کرد.

برای مشاهده مطلب در ایسنا این‌جا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی دکتر حسین عبده تبریزی

حسین عبده تبریزی در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۲، همزمان مدرک کارشناسی مدیریت از مدرسه‌ی عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه را دریافت نمود. در سال ۱۳۵۳، تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران (وابسته به دانشگاه هاروارد) در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشته‌ی امور مالی و بانکداری در مدرسه‌ی عالی بازرگانی منچستر در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.

سابقه‌ی تدریس دکتر عبده به سال ۱۳۵۴ بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه‌ی طباطبایی، مؤسسه‌ی عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آنها به تدریس دانش مالی پرداخته است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل حل‌وفصل بانکی، مدل‌هاي كنترل ريسك، نظارت بر بازارهای سرمایه، معرفت‌شناسی مالی، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های فیزیک مالی، خطر و بازده، ارزشيابی، مدیریت مالی (دو جلد)، مبانی بازارها و نهادهای مالی (دو جلد) و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های بازار آتی، مالی املاک و مستغلات، مالی شرکت‌ها (دو جلد)، افته‌هایی در مدیریت مالی، افته‌هایی در مالی شرکت‌ها، مجموعه‌ی مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری و بازار دارایی‌ها در دهه‌ی ۹۰ شمسی است. وی عضو هیأت تحریریه‌ی نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌ امتیاز روزنامه‌ی سرمایه بوده است که در دولت احمدی‌نژاد توقیف شد. صدها مقاله از وی در نشریه‌های دانشگاهی و مطبوعات کثیرالانتشار منتشر شده است.

برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرایی حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

رئیس هیأت‌مدیره‌ی شركت خدمات پژوهش و مشاوره‌ی مالی تابان‌خرد (امروز-۱۳۸۵)

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (۱۳۹۷-۱۳۹۲)

رئیس هیأت مدیره‌ی لیزینگ بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۵)

رئیس هیأت مدیره‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (۱۳۸۹-۱۳۸۶)

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه‌ی نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۷)

مديرعامل شركت تأمین سرمایه‌ی اقتصاد نوین (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبير كل مؤسسه‌ی توسعه‌ی صنعت سرمايه‌گذاري ايران (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

رئیس هیأت ‌مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۲-۱۳۸۰)

رئيس هيأت‌‌مديره و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران (۱۳۸۰-۱۳۷۶)

خدمات عمومی

به عنوان فعال بخش خصوصی و استاد مالی، دکتر عبده به‌ویژه در سه دهه‌ی اخیر در حوزه‌ی خدمات عمومی به شکل داوطلبانه فعال بوده است. در حوزه‌ی خصوصی‌سازی، کارایی بازار بدهی و قانون بازار سرمایه به‌ وزرای امور اقتصادی و دارایی؛ در حوزه‌ی بازار رهن، سیاست‌گذاری زمین و صندوق‌های مستغلات به وزرای راه و شهرسازی؛ و در طیف گسترده‌ای از نهادهای پولی و مالی در حوزه‌های مختلف مالی به بانک مرکزی، بانک‌ها، بیمه‌ها، بازنشستگی‌ها، خیریه‌ها و دیگر نهادهای مالی مشورت داده است. این خدمات همچون تدریس وی در دهه‌ها‌ی گذشته افتخاری بوده است. دکتر عبده طی این سال‌ها به طور افتخاری عضو هیأت امنای دو مؤسسه‌ی آموزشی؛ عضو هیأت تنظیم بازار برق؛ عضو هیأت علمی ده‌ها کنفرانس و سمینار؛ داور، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه‌ی چندین نشریه علمی، مجله و روزنامه؛ داور یا عضو هیأت علمی رویدادها و جشنواره‌های علمی مختلف بوده است.