Search

برگزاری دومین «کنفرانس چالشها و راهکارهای مدیریت تامین مالی، خرید خارجی و تدارکات در شرایط جاری کشور

  1. Home
  2. »
  3. خبرها و رویدادها
  4. »
  5. برگزاری دومین «کنفرانس چالشها و راهکارهای مدیریت تامین مالی، خرید خارجی و تدارکات در شرایط…

دومین «کنفرانس چالشها و راهکارهای مدیریت تامین مالی، خرید خارجی و تدارکات در شرایط جاری کشور» امروز ۸ آبان ماه، در محل مرکز همایشهای مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار مارکتینگ نیوز، دکتر سید مصطفی رضوی، ریاست دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، مهمترین هدف این کنفرانس را گردهمایی مدیران، کارآفرینان و تولیدکنندگان، به منظور توسعه ی فضای امید و نشاط در میان فعالان اقتصادی دانست و افزود: با نگاه مثبت به تحریم ها و با کمک بخش خصوصی و بخش دولتی می توان این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد.
وی با اشاره به اینکه خلاقیت ها، از دل محرومیت ها بیرون می آیند، اظهار داشت: اگر با این دیدگاه به وضع موجود بنگریم، تحریم ها می تواند سکوی پرتاب برای کشور باشد.

ریاست دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، با تاکید بر لزوم استفاده از فضای تعامل با دولتها افزود: در چنین شرایطی ضرورت بازنگری در دیدگاه های تامین مالی و استفاده از سایر ظرفیتها در بازار سرمایه، و همچنین استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی بیش از پیش احساس می شود.

در ادامه اسداله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین، با اعلام این مطلب که در این روزها، کشور دچار طوفان اقتصادی است، و در چنین شرایطی همه باید تلاش کنیم این طوفان به سمت سونامی شدن حرکت نکند، تصریح کرد: باید طوفان را تبدیل به باد و نسیم ملایم کرد.

وی راهکارهای خود را به بخش خصوصی و دولتی، برای برون رفت از این شرایط، به شرح ذیل اعلام کرد:
– مشورت با کارشناسان اقتصادی غیردولتی
– جستجوی راه های تعامل با سایر کشورها
جستجوی راه های پرداخت و حمل و نقل کالا
– حضور در نمایشگاه های خرید کالا در نقاط مختلف دنیا
– کمک گرفتن از ایرانیان مقیم خارج
– ایجاد محیط اعتماد میان بخش خصوصی و بخش دولتی
– حرکت به سمت تولید محوری
– تامین ارز برای واحدهای تولیدی و تامین نقدینگی
– تشویق تولیدات اشتغال زا

سپس دکتر عبده تبریزی، مشاور ارشد مالی، با اعلام این مطلب که تحریم ها از منظر ریسک کسب و کار به ۲ گروه ریسک تجاری و ریسک غیر تجاری تقسیم می شود، تاکید کرد: ریسک ناشی از تحریم در بخش ریسک غیرتجاری قرار دارد که عبارت است از: عدم اطمینان و نگرانی مربوط به تغییرات محیط کسب و کار که به واسطه تحریم ها اعمال شده است.
دبیرکل اسبق سازمان بورس، موارد زیر را از مشکلات ناشی از تحریم برای کسب و کارها برشمرد:
– تحمل ریسک ارسال وجه نقد و تاخیر در دریافت وجوه
– عدم امکان دسترسی به پرداخت از طریق نظام بانکی
– عدم دسترسی به کالاها یا خدمات خاص
– هزینه های بالاتر بیمه و حمل و نقل
– هزینه های مضاعف برای پرداخت غیر مستقیم
– قیمتهای خرید بالاتر به بهانه تحریم

عضو هیات علمی دانشگاه، با اشاره به اینکه وقتی شیوه های پرداخت مساله دار باشد، خرید و فروش هم مساله دار خواهد بود، افزود: در بسیاری موارد اقلام موضوع معامله مشمول تحریم نیست اما به دلیل تحریم بانکها، مشکل عملیاتی و اجرایی وجود دارد.

دکتر عبده تبریزی، حفظ کسب و کار و استراتژی توسعه، را مهمترین عامل مواجه با تحریم ها معرفی کرد.

پس از دکتر عبده تبریزی، دکتر سید حمید حسینی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، سخنرانی خود را با موضوع، «تحلیل شرایط بودجه ای کشور و راهکارهای عبور از بحران»، آغاز کرد.
وی افزود: بر اساس نظر سنجی که اسفندماه سال گذشته، توسط مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی انجام شد، تامین نقدینگی، دریافت تسهیلات، بی ثباتی قیمتها، و در نهایت تحریمها، از مهمترین مشکلات کسب و کار مطرح شده است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، موارد زیر را به عنوان مهمترین پیشنهادات عبور از بحران، برشمرد:
– استراتژی همکاری
– اتحاد استراتژیک میان دولت و بخش خصوصی
– جذب نقدینگی بخش خصوصی توسط دولت و بنگاه
– استفاده از منابع صندوق توسعه ملی
– سرمایه گذاری ذخایر ارزی خارج از کشور در پروزه های فنی و مهندسی خارجی با استفاده از توان فنی داخلی
– تقویت نظام بانکی
– استفاده از روش های تهاتر، به منظور مبادلات تجاری با کشورهای مختلف

گفتنی است، دومین «کنفرانس چالشها و راهکارهای مدیریت تامین مالی، خرید خارجی و تدارکات در شرایط جاری کشور»، توسط «دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران» و «اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران»، امروز و فردا (۸ و ۹ آبان) در محل مرکز همایشهای مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی، در حال برگزاری است.

برای مشاهده مطلب در سایت مارکتینگ نیوز این‌جا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی دکتر حسین عبده تبریزی

حسین عبده تبریزی در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۲، همزمان مدرک کارشناسی مدیریت از مدرسه‌ی عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه را دریافت نمود. در سال ۱۳۵۳، تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران (وابسته به دانشگاه هاروارد) در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشته‌ی امور مالی و بانکداری در مدرسه‌ی عالی بازرگانی منچستر در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.

سابقه‌ی تدریس دکتر عبده به سال ۱۳۵۴ بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه‌ی طباطبایی، مؤسسه‌ی عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آنها به تدریس دانش مالی پرداخته است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل حل‌وفصل بانکی، مدل‌هاي كنترل ريسك، نظارت بر بازارهای سرمایه، معرفت‌شناسی مالی، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های فیزیک مالی، خطر و بازده، ارزشيابی، مدیریت مالی (دو جلد)، مبانی بازارها و نهادهای مالی (دو جلد) و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های بازار آتی، مالی املاک و مستغلات، مالی شرکت‌ها (دو جلد)، افته‌هایی در مدیریت مالی، افته‌هایی در مالی شرکت‌ها، مجموعه‌ی مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری و بازار دارایی‌ها در دهه‌ی ۹۰ شمسی است. وی عضو هیأت تحریریه‌ی نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌ امتیاز روزنامه‌ی سرمایه بوده است که در دولت احمدی‌نژاد توقیف شد. صدها مقاله از وی در نشریه‌های دانشگاهی و مطبوعات کثیرالانتشار منتشر شده است.

برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرایی حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

رئیس هیأت‌مدیره‌ی شركت خدمات پژوهش و مشاوره‌ی مالی تابان‌خرد (امروز-۱۳۸۵)

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (۱۳۹۷-۱۳۹۲)

رئیس هیأت مدیره‌ی لیزینگ بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۵)

رئیس هیأت مدیره‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (۱۳۸۹-۱۳۸۶)

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه‌ی نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۷)

مديرعامل شركت تأمین سرمایه‌ی اقتصاد نوین (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبير كل مؤسسه‌ی توسعه‌ی صنعت سرمايه‌گذاري ايران (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

رئیس هیأت ‌مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۲-۱۳۸۰)

رئيس هيأت‌‌مديره و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران (۱۳۸۰-۱۳۷۶)

خدمات عمومی

به عنوان فعال بخش خصوصی و استاد مالی، دکتر عبده به‌ویژه در سه دهه‌ی اخیر در حوزه‌ی خدمات عمومی به شکل داوطلبانه فعال بوده است. در حوزه‌ی خصوصی‌سازی، کارایی بازار بدهی و قانون بازار سرمایه به‌ وزرای امور اقتصادی و دارایی؛ در حوزه‌ی بازار رهن، سیاست‌گذاری زمین و صندوق‌های مستغلات به وزرای راه و شهرسازی؛ و در طیف گسترده‌ای از نهادهای پولی و مالی در حوزه‌های مختلف مالی به بانک مرکزی، بانک‌ها، بیمه‌ها، بازنشستگی‌ها، خیریه‌ها و دیگر نهادهای مالی مشورت داده است. این خدمات همچون تدریس وی در دهه‌ها‌ی گذشته افتخاری بوده است. دکتر عبده طی این سال‌ها به طور افتخاری عضو هیأت امنای دو مؤسسه‌ی آموزشی؛ عضو هیأت تنظیم بازار برق؛ عضو هیأت علمی ده‌ها کنفرانس و سمینار؛ داور، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه‌ی چندین نشریه علمی، مجله و روزنامه؛ داور یا عضو هیأت علمی رویدادها و جشنواره‌های علمی مختلف بوده است.