Search

دومین همایش تأمین مالی از طریق بازار سرمایه

  1. Home
  2. »
  3. خبرها و رویدادها
  4. »
  5. دومین همایش تأمین مالی از طریق بازار سرمایه

در روز یکشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۲۸، حسین عبده تبریزی در «دومین همایش تأمین مالی از طریق بازار سرمایه» شرکت کرد که به همت دست‌اندرکاران نشریه بازار و سرمایه در محل هتل اسپیناس تهران برگزار شد. در این نشست مدیران هفت نهاد مالی به تشریح ۷ پروژه سرمایه‌گذاری موفق طی سال‌های اخیر پرداختند که هر کدام با ابزار مالی خاصی تأمین مالی شده بود. مثلاً، پروژه‌ای با استفاده از صکوک اجاره و دیگری به اتکای قرارداد سلف موازی تأمین مالی شده بود. در این نشست، دکتر عبده ضمن تشریح کلیاتی از اوضاع جاری اقتصادی و متغیرهای اقتصاد کلان، توضیح داد که علاقه به استفاده از ابزارهای بازار سرمایه چند دلیل دارد:

تنگنای اعتباری بانک‌ها در شرایط جاری

افزایش نیاز به نقدینگی و سرمایه در گردش در بنگاه‌ها به دلیل افزایش قیمت ارز و تورم

نیازهای خود دولت به منابع مالی و انتشار حجم عظیمی از اوراق بدهی

و گسترش بازار سرمایه که از طرف کسب‌وکارها اکنون دیگر جدی گرفته می‌شود.

در مورد استفاده دولت از بازار سرمایه، سخنران توضیح داد که از این ابزارها برای تحریک اقتصاد و ایجاد رشد می‌توان استفاده کرد. این ابزارها امکان دخالت‌های سیاست‌گذار را می‌دهد؛ به جای اعطای تسهیلات و ضمانت توسط بخش عمومی، روش‌های جدید تأمین مالی از طریق بازار سرمایه امکان می‌دهد که با اهرم دولت از منابع بخش خصوصی استفاده شود، و در واقع این ابزارها جایگزین روش‌های سنتی کمک‌های دولتی می‌شود.

وی علاقه دولت به استفاده از ابزارهای مالی بازار سرمایه را به دلایل زیر دانست:

  • هزینه‌های ریخته کمتر lower sunk costs
  • از نظر هزینه مؤثرتر more cots-effective
  • بازار محور market-oriented
  • اهرم برای وجوه خصوصی بیشتر
  • روش‌های پایدارتر از کمک‌های دولت

دکتر عبده به‌علاوه توضیح داد که به‌رغم اهمیت ابزارهای بازار سرمایه، استفاده از ابزارهای مالی در هر شرایطی لزوماً کارآمد نیست؛ نخست این‌که شرایط اقتصادی مهم است؛ دیگر این‌که درجه تأثیر ابزارها با توجه به هدفِ از طراحی آن‌ها و ناکامل‌بودن بازارها با یکدیگر فرق می‌کند. باید توجه داشت که درجه تأثیر این ابزارها به ویژگی کسب‌وکارها مرتبط است؛ یعنی هر ابزار مالی‌ برای دستیابی به اهداف خاص مؤثر است. اهمیت چارچوب‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مناطق و جغرافیاهای مختلف، در انتخاب ابزارها اهمیت دارد. ارتباط این ابزارها و در دسترس‌بودن منابع مالی با شرایط عمومی اقتصاد بسیار ارتباط دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی دکتر حسین عبده تبریزی

حسین عبده تبریزی در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۲، همزمان مدرک کارشناسی مدیریت از مدرسه‌ی عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه را دریافت نمود. در سال ۱۳۵۳، تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران (وابسته به دانشگاه هاروارد) در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشته‌ی امور مالی و بانکداری در مدرسه‌ی عالی بازرگانی منچستر در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.

سابقه‌ی تدریس دکتر عبده به سال ۱۳۵۴ بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه‌ی طباطبایی، مؤسسه‌ی عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آنها به تدریس دانش مالی پرداخته است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل حل‌وفصل بانکی، مدل‌هاي كنترل ريسك، نظارت بر بازارهای سرمایه، معرفت‌شناسی مالی، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های فیزیک مالی، خطر و بازده، ارزشيابی، مدیریت مالی (دو جلد)، مبانی بازارها و نهادهای مالی (دو جلد) و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های بازار آتی، مالی املاک و مستغلات، مالی شرکت‌ها (دو جلد)، افته‌هایی در مدیریت مالی، افته‌هایی در مالی شرکت‌ها، مجموعه‌ی مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری و بازار دارایی‌ها در دهه‌ی ۹۰ شمسی است. وی عضو هیأت تحریریه‌ی نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌ امتیاز روزنامه‌ی سرمایه بوده است که در دولت احمدی‌نژاد توقیف شد. صدها مقاله از وی در نشریه‌های دانشگاهی و مطبوعات کثیرالانتشار منتشر شده است.

برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرایی حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

رئیس هیأت‌مدیره‌ی شركت خدمات پژوهش و مشاوره‌ی مالی تابان‌خرد (امروز-۱۳۸۵)

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (۱۳۹۷-۱۳۹۲)

رئیس هیأت مدیره‌ی لیزینگ بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۵)

رئیس هیأت مدیره‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (۱۳۸۹-۱۳۸۶)

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه‌ی نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۷)

مديرعامل شركت تأمین سرمایه‌ی اقتصاد نوین (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبير كل مؤسسه‌ی توسعه‌ی صنعت سرمايه‌گذاري ايران (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

رئیس هیأت ‌مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۲-۱۳۸۰)

رئيس هيأت‌‌مديره و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران (۱۳۸۰-۱۳۷۶)

خدمات عمومی

به عنوان فعال بخش خصوصی و استاد مالی، دکتر عبده به‌ویژه در سه دهه‌ی اخیر در حوزه‌ی خدمات عمومی به شکل داوطلبانه فعال بوده است. در حوزه‌ی خصوصی‌سازی، کارایی بازار بدهی و قانون بازار سرمایه به‌ وزرای امور اقتصادی و دارایی؛ در حوزه‌ی بازار رهن، سیاست‌گذاری زمین و صندوق‌های مستغلات به وزرای راه و شهرسازی؛ و در طیف گسترده‌ای از نهادهای پولی و مالی در حوزه‌های مختلف مالی به بانک مرکزی، بانک‌ها، بیمه‌ها، بازنشستگی‌ها، خیریه‌ها و دیگر نهادهای مالی مشورت داده است. این خدمات همچون تدریس وی در دهه‌ها‌ی گذشته افتخاری بوده است. دکتر عبده طی این سال‌ها به طور افتخاری عضو هیأت امنای دو مؤسسه‌ی آموزشی؛ عضو هیأت تنظیم بازار برق؛ عضو هیأت علمی ده‌ها کنفرانس و سمینار؛ داور، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه‌ی چندین نشریه علمی، مجله و روزنامه؛ داور یا عضو هیأت علمی رویدادها و جشنواره‌های علمی مختلف بوده است.