Search

کنفرانس تحلیل فرصت‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و بازرگانی مبتنی بر برنامه‌های تیم اقتصادی دولت یازدهم

  1. Home
  2. »
  3. خبرها و رویدادها
  4. »
  5. کنفرانس تحلیل فرصت‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و بازرگانی مبتنی بر برنامه‌های تیم اقتصادی دولت یازدهم

در تاریخ ۱۶ و ۱۷ مهرماه ۱۳۹۲ در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران کنفرانسی تحت‌عنوان «تحلیل فرصت‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و بازرگانی مبتنی بر برنامه‌های تیم اقتصادی دولت یازدهم» برگزار شد. در این کنفرانس حسین عبده تبریزی در مورد سیاست‌های کلی مالی در بخش مسکن صحبت نمود. وی نقطه‌نظر وزیر راه و شهرسازی را بر اعتماد متقابل و توجه بخش خصوصی به منافع ملی مبتنی دانست و اظهار داشت که وزیر جهت بهبود فضای کسب‌وکار معتقد است که آزادسازی و خصوصی‌سازی در بخش مسکن باید اتفاق بیفتد و دولت با بخش خصوصی در هیچ حوزه‌ای به رقابت برنخیزد. وی اظهار داشت که در آن وزارت‌خانه واگذاری‌ها در آینده برمبنای بازار حراج و رقابت خواهد بود. به‌علاوه وزارت راه و شهرسازی معتقد است که در بخش مسکن باید پس‌اندازها تقویت شود. تقویت حرفه‌ای و تشکل‌های حرفه‌ای، بسط مهندسی و تقویت فناوری و حمایت از نوآوری و یک‌پارچگی حرفه مهندسی از حوزه‌های مورد علاقه وزارت راه و شهرسازی است. وزارت‌خانه هم‌چنین برعهده می‌گیرد که داده‌های بخش را تولید و توزیع کند و در حوزه فعالیت خود از مفهوم اهرم مالی به‌طور گسترده سود جوید. یعنی اگر دولت منابعی داشته باشد، باید آن منابع را اهرم جذب منابع بخش خصوصی به بخش مسکن نماید. دکتر عبده مشخصاً در حوزه مالی بخش مسکن توضیح داد که تقویت بازار رهن از طریق تشکیل صندوق‌های پس‌انداز مسکن دنبال می‌شود. بانک مسکن مأموریت‌های خود را بازتعریف خواهد کرد و تقویت بازار ثانویه رهن نیز در مرکز تلاش‌ها و فعالیت‌های بانک مسکن قرار خواهد گرفت و عملاً بانک مسکن بر فعالیت‌های تأمین مالی بخش مسکن متمرکز می‌شود و بدین‌ترتیب به‌سمت بانک رهنی حرکت می‌کند. در حوزه تشکیل نهادها و ابزارهای مالی جدید برای تقویت منابع در داخل بخش، عبده به بسط صندوق‌های زمین و ساختمان، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مستغلات (Reits)، تشکیل مؤسسات پس‌انداز و وام (S&L) و مجموعه‌های اعتباری ساختمان (building society)، و نیز شکل‌گیری حساب امانی (escrow account) نیز اشاره داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی دکتر حسین عبده تبریزی

حسین عبده تبریزی در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۲، همزمان مدرک کارشناسی مدیریت از مدرسه‌ی عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه را دریافت نمود. در سال ۱۳۵۳، تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران (وابسته به دانشگاه هاروارد) در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشته‌ی امور مالی و بانکداری در مدرسه‌ی عالی بازرگانی منچستر در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.

سابقه‌ی تدریس دکتر عبده به سال ۱۳۵۴ بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه‌ی طباطبایی، مؤسسه‌ی عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آنها به تدریس دانش مالی پرداخته است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل حل‌وفصل بانکی، مدل‌هاي كنترل ريسك، نظارت بر بازارهای سرمایه، معرفت‌شناسی مالی، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های فیزیک مالی، خطر و بازده، ارزشيابی، مدیریت مالی (دو جلد)، مبانی بازارها و نهادهای مالی (دو جلد) و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های بازار آتی، مالی املاک و مستغلات، مالی شرکت‌ها (دو جلد)، افته‌هایی در مدیریت مالی، افته‌هایی در مالی شرکت‌ها، مجموعه‌ی مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری و بازار دارایی‌ها در دهه‌ی ۹۰ شمسی است. وی عضو هیأت تحریریه‌ی نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌ امتیاز روزنامه‌ی سرمایه بوده است که در دولت احمدی‌نژاد توقیف شد. صدها مقاله از وی در نشریه‌های دانشگاهی و مطبوعات کثیرالانتشار منتشر شده است.

برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرایی حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

رئیس هیأت‌مدیره‌ی شركت خدمات پژوهش و مشاوره‌ی مالی تابان‌خرد (امروز-۱۳۸۵)

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (۱۳۹۷-۱۳۹۲)

رئیس هیأت مدیره‌ی لیزینگ بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۵)

رئیس هیأت مدیره‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (۱۳۸۹-۱۳۸۶)

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه‌ی نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۷)

مديرعامل شركت تأمین سرمایه‌ی اقتصاد نوین (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبير كل مؤسسه‌ی توسعه‌ی صنعت سرمايه‌گذاري ايران (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

رئیس هیأت ‌مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۲-۱۳۸۰)

رئيس هيأت‌‌مديره و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران (۱۳۸۰-۱۳۷۶)

خدمات عمومی

به عنوان فعال بخش خصوصی و استاد مالی، دکتر عبده به‌ویژه در سه دهه‌ی اخیر در حوزه‌ی خدمات عمومی به شکل داوطلبانه فعال بوده است. در حوزه‌ی خصوصی‌سازی، کارایی بازار بدهی و قانون بازار سرمایه به‌ وزرای امور اقتصادی و دارایی؛ در حوزه‌ی بازار رهن، سیاست‌گذاری زمین و صندوق‌های مستغلات به وزرای راه و شهرسازی؛ و در طیف گسترده‌ای از نهادهای پولی و مالی در حوزه‌های مختلف مالی به بانک مرکزی، بانک‌ها، بیمه‌ها، بازنشستگی‌ها، خیریه‌ها و دیگر نهادهای مالی مشورت داده است. این خدمات همچون تدریس وی در دهه‌ها‌ی گذشته افتخاری بوده است. دکتر عبده طی این سال‌ها به طور افتخاری عضو هیأت امنای دو مؤسسه‌ی آموزشی؛ عضو هیأت تنظیم بازار برق؛ عضو هیأت علمی ده‌ها کنفرانس و سمینار؛ داور، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه‌ی چندین نشریه علمی، مجله و روزنامه؛ داور یا عضو هیأت علمی رویدادها و جشنواره‌های علمی مختلف بوده است.