Search

مناظره‌ای پیرامون ضرورت بازنگری در اهداف صندوقتوسعه‌ی ملی در شبکه خبر

  1. Home
  2. »
  3. خبرها و رویدادها
  4. »
  5. مناظره‌ای پیرامون ضرورت بازنگری در اهداف صندوقتوسعه‌ی ملی در شبکه خبر

در روز شنبه ۱۳۹۵/۱۲/۱۴، حسین عبده تبریزی در مناظره‌ای پیرامون بحث صندوق توسعه‌ی ملی در شبکه خبر شرکت کرد، و در آن ضرورت بازنگری در اهداف صندوق را گوشزد کرد. عبده معتقد است در شرایطی که اوراق دولت با نرخ ۲۸٪ تنزیل می‌شود و نرخ بالای بانکی بلای جان اقتصاد شده است، صندوق توسعه چه سرمایه‌گذاری بالاتر از نرخ ۲۸ درصد دارد. آیا پرداخت حداقل بدهی‌های دولت به پیمانکاران بخش خصوصی، به آن‌ها امکان نمی‌دهد که کار خود را توسعه دهند؟ آیا با این‌ همه صنعت نیمه‌فعال ضرورت ندارد صندوق‌ سرمایه ‌گذاری در “سرمایه در گردش” را در نظر بگیرد؟ آیا در شرایط قیمت‌های پایین نفت، هنوز باید درصد بیشتری از منابع نفت را در اختیار صندوق توسعه گذاشت؟ در شرایطی که کشورهایی چون عربستان، کویت، امارات، نروژ از صندوق‌های خود برداشت می‌کنند، آیا ما باید به بهانه‌ی این‌که اقتصاد مقاومتی می‌گوید دولت باید کم‌تر از منابع نفت استفاده کند، این کار را در قیمت‌های پایین نفت هم انجام دهیم؟ هماان مجلسی که می‌گوید صندوق به جای ۲۰ درصد درآمدهای نفتی، ۳۰ درصد بگیرد و دولت کم‌تر بگیرد، آیا مجاز است تصویب کند که دولت به جای منابع نفتی وام با نرخ‌های ۲۰ و ۳۰ درصد دریافت کند و نرخ نامتعادل بهره را، نامتعادل‌تر کند، بازار سرمایه را از کار بیادازد، کسب‌وکارها را صدمه بزند و اشتغال را آسیب برساند، و همه با این بهانه که ظاهراً می‌خواهیم دولت منابع نفتی کم‌تری داشته باشد.

دکتر عبده با تشریح تجربه‌ی ایران و جهان در حوزه‌های صندوق‌ها اظهار داشت که سه نوع صندوق وجود دارد:

  • صندوق ایجاد ثبات درآمد ارز و جلوگیری از بیماری هلندی ( هدف حساب ذخیره‌ی ارزی همین بود)
  • صندوق توسعه‌ی ملی که هدف رشد اقتصادی را دنبال می‌کند (صندوق توسعه‌ی ملی)
  • و صندوق بین النسلی که می‌گوید این نوع درآمدها طوری خرج شود که عواید ان نصیب نسل‌های متعدد شود (مثل هزینه‌های آموزش و محیط زسیت)

آن‌گاه نتیجه گرفت که با توجه به موقعیت‌های جاری دولت، بهتر است مجلس و دولت روی اهداف جدیدی برای صندوق توسعه کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی دکتر حسین عبده تبریزی

حسین عبده تبریزی در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۲، همزمان مدرک کارشناسی مدیریت از مدرسه‌ی عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه را دریافت نمود. در سال ۱۳۵۳، تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران (وابسته به دانشگاه هاروارد) در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشته‌ی امور مالی و بانکداری در مدرسه‌ی عالی بازرگانی منچستر در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.

سابقه‌ی تدریس دکتر عبده به سال ۱۳۵۴ بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه‌ی طباطبایی، مؤسسه‌ی عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آنها به تدریس دانش مالی پرداخته است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل حل‌وفصل بانکی، مدل‌هاي كنترل ريسك، نظارت بر بازارهای سرمایه، معرفت‌شناسی مالی، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های فیزیک مالی، خطر و بازده، ارزشيابی، مدیریت مالی (دو جلد)، مبانی بازارها و نهادهای مالی (دو جلد) و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های بازار آتی، مالی املاک و مستغلات، مالی شرکت‌ها (دو جلد)، افته‌هایی در مدیریت مالی، افته‌هایی در مالی شرکت‌ها، مجموعه‌ی مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری و بازار دارایی‌ها در دهه‌ی ۹۰ شمسی است. وی عضو هیأت تحریریه‌ی نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌ امتیاز روزنامه‌ی سرمایه بوده است که در دولت احمدی‌نژاد توقیف شد. صدها مقاله از وی در نشریه‌های دانشگاهی و مطبوعات کثیرالانتشار منتشر شده است.

برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرایی حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

رئیس هیأت‌مدیره‌ی شركت خدمات پژوهش و مشاوره‌ی مالی تابان‌خرد (امروز-۱۳۸۵)

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (۱۳۹۷-۱۳۹۲)

رئیس هیأت مدیره‌ی لیزینگ بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۵)

رئیس هیأت مدیره‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (۱۳۸۹-۱۳۸۶)

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه‌ی نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۷)

مديرعامل شركت تأمین سرمایه‌ی اقتصاد نوین (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبير كل مؤسسه‌ی توسعه‌ی صنعت سرمايه‌گذاري ايران (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

رئیس هیأت ‌مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۲-۱۳۸۰)

رئيس هيأت‌‌مديره و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران (۱۳۸۰-۱۳۷۶)

خدمات عمومی

به عنوان فعال بخش خصوصی و استاد مالی، دکتر عبده به‌ویژه در سه دهه‌ی اخیر در حوزه‌ی خدمات عمومی به شکل داوطلبانه فعال بوده است. در حوزه‌ی خصوصی‌سازی، کارایی بازار بدهی و قانون بازار سرمایه به‌ وزرای امور اقتصادی و دارایی؛ در حوزه‌ی بازار رهن، سیاست‌گذاری زمین و صندوق‌های مستغلات به وزرای راه و شهرسازی؛ و در طیف گسترده‌ای از نهادهای پولی و مالی در حوزه‌های مختلف مالی به بانک مرکزی، بانک‌ها، بیمه‌ها، بازنشستگی‌ها، خیریه‌ها و دیگر نهادهای مالی مشورت داده است. این خدمات همچون تدریس وی در دهه‌ها‌ی گذشته افتخاری بوده است. دکتر عبده طی این سال‌ها به طور افتخاری عضو هیأت امنای دو مؤسسه‌ی آموزشی؛ عضو هیأت تنظیم بازار برق؛ عضو هیأت علمی ده‌ها کنفرانس و سمینار؛ داور، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه‌ی چندین نشریه علمی، مجله و روزنامه؛ داور یا عضو هیأت علمی رویدادها و جشنواره‌های علمی مختلف بوده است.