Search

همایش چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۶

  1. Home
  2. »
  3. خبرها و رویدادها
  4. »
  5. همایش چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۶

در روز چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۱۸، حسین عبده تبریزی در همایش چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۶ که به همت روزنامه‌ی دنیای اقتصاد همه‌ساله در اسفندماه تشکیل می‌شود، شرکت کرد. این نشست در هتل پارسیان آزادی در تهران برگزار شد. دکتر عبده در ارائه‌ی خود بر تغییر ساختار بخش مسکن تأکید کرد. وی توضیح داد که موجودی مسکن آن قدر بالا رفته که با تعداد خانوار مساوی شده است. اما این به معنای عدم نیاز به مسکن جدید نیست، و بدترین نتیجه‌ای که ممکن است گرفته شود این است که بگوییم دیگر مسکن مورد نیاز نیست. چرا که مسکن جدید مورد نیاز است، چون هر سال حدود ۷۰۰ هزار زوج جدید داریم. بنابراین‌، برای خانه اولی‌ها نیاز به مسکن داریم و برای آن‌ها باید بازار رهن را توسعه دهیم تا بتوانند مسکن مورد نیاز را بخرند. اما این‌جا نیز تله‌ی قیمت بالای پول یعنی نرخ سود بانکی، مانع اصلی است، چون نمی‌شود مسکن را با سود ۲۰ و ۲۵ درصد خرید. چنین است که هیچ بانکی به جز بانک مسکن پول به بازار رهن (بازار خرید بلندمدت مسکن) نمی‌دهد، و بانک مسکن نیز این کار را با وجوهی که از مسکن مهر بر می‌گردد، می‌تواند انجام دهد. حوزه‌ی نیاز دوم به مسکن، ۱۹ میلیون نفر افرادی هستند که در بافت‌های فرسوده، حاشیه‌ی شهرها، و محل‌های نامناسب زندگی می‌کنند. حل مشکل این افراد بدمسکن (که مسکن اجتماعی‌ها هم داخل این‌ها هستند) موضوع بازار نیست. این‌ها نیاز به کمک دولت دارند و مسئله‌ی آن‌ها “تأمین اجتماعی” است، یعنی بخشی از بودجه‌ی “تأمین اجتماعی” را می‌طلبند، آن‌ هم در زمانه‌ای که دولت سخت گرفتار بی‌پولی است.

دکتر عبده تصریح کرد که حداقل ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار واحد مسکونی و تجاری گران‌قیمت در کشور خالی مانده است، و اگر این وجوه در در مسکن ارزان‌قیمت سرمایه‌گذاری شده بود، امروز مشکل مسکن بسیار کم‌تر از چیزی بود که امروز با آن روبه‌رو هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی دکتر حسین عبده تبریزی

حسین عبده تبریزی در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۲، همزمان مدرک کارشناسی مدیریت از مدرسه‌ی عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه را دریافت نمود. در سال ۱۳۵۳، تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران (وابسته به دانشگاه هاروارد) در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشته‌ی امور مالی و بانکداری در مدرسه‌ی عالی بازرگانی منچستر در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.

سابقه‌ی تدریس دکتر عبده به سال ۱۳۵۴ بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه‌ی طباطبایی، مؤسسه‌ی عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آنها به تدریس دانش مالی پرداخته است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل حل‌وفصل بانکی، مدل‌هاي كنترل ريسك، نظارت بر بازارهای سرمایه، معرفت‌شناسی مالی، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های فیزیک مالی، خطر و بازده، ارزشيابی، مدیریت مالی (دو جلد)، مبانی بازارها و نهادهای مالی (دو جلد) و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های بازار آتی، مالی املاک و مستغلات، مالی شرکت‌ها (دو جلد)، افته‌هایی در مدیریت مالی، افته‌هایی در مالی شرکت‌ها، مجموعه‌ی مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری و بازار دارایی‌ها در دهه‌ی ۹۰ شمسی است. وی عضو هیأت تحریریه‌ی نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌ امتیاز روزنامه‌ی سرمایه بوده است که در دولت احمدی‌نژاد توقیف شد. صدها مقاله از وی در نشریه‌های دانشگاهی و مطبوعات کثیرالانتشار منتشر شده است.

برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرایی حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

رئیس هیأت‌مدیره‌ی شركت خدمات پژوهش و مشاوره‌ی مالی تابان‌خرد (امروز-۱۳۸۵)

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (۱۳۹۷-۱۳۹۲)

رئیس هیأت مدیره‌ی لیزینگ بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۵)

رئیس هیأت مدیره‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (۱۳۸۹-۱۳۸۶)

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه‌ی نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۷)

مديرعامل شركت تأمین سرمایه‌ی اقتصاد نوین (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبير كل مؤسسه‌ی توسعه‌ی صنعت سرمايه‌گذاري ايران (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

رئیس هیأت ‌مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۲-۱۳۸۰)

رئيس هيأت‌‌مديره و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران (۱۳۸۰-۱۳۷۶)

خدمات عمومی

به عنوان فعال بخش خصوصی و استاد مالی، دکتر عبده به‌ویژه در سه دهه‌ی اخیر در حوزه‌ی خدمات عمومی به شکل داوطلبانه فعال بوده است. در حوزه‌ی خصوصی‌سازی، کارایی بازار بدهی و قانون بازار سرمایه به‌ وزرای امور اقتصادی و دارایی؛ در حوزه‌ی بازار رهن، سیاست‌گذاری زمین و صندوق‌های مستغلات به وزرای راه و شهرسازی؛ و در طیف گسترده‌ای از نهادهای پولی و مالی در حوزه‌های مختلف مالی به بانک مرکزی، بانک‌ها، بیمه‌ها، بازنشستگی‌ها، خیریه‌ها و دیگر نهادهای مالی مشورت داده است. این خدمات همچون تدریس وی در دهه‌ها‌ی گذشته افتخاری بوده است. دکتر عبده طی این سال‌ها به طور افتخاری عضو هیأت امنای دو مؤسسه‌ی آموزشی؛ عضو هیأت تنظیم بازار برق؛ عضو هیأت علمی ده‌ها کنفرانس و سمینار؛ داور، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه‌ی چندین نشریه علمی، مجله و روزنامه؛ داور یا عضو هیأت علمی رویدادها و جشنواره‌های علمی مختلف بوده است.