Search

پایان‌نامۀ آقای رضا قهرمانی با عنوان «طراحی الگوی حکمرانی و تخصیص منابع در صندوق توسعۀ ملی ایران»

  1. Home
  2. »
  3. پایان‌نامه‌ها
  4. »
  5. پایان‌نامۀ آقای رضا قهرمانی با عنوان «طراحی الگوی حکمرانی و تخصیص منابع در صندوق توسعۀ…

تاریخ دفاع: ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۹
دانشجو: آقای رضا قهرمانی
اساتید مشاور: آقای دکتر حسین عبده تبریزی
اساتید راهنما: آقای دکتر وحید محمودی
نام دانشگاه : دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران

چکیده

رضا قهرمانی در پایان سال ۱۳۹۹ از پایان‌­نامۀ دکترای خود در گروه مدیریت مالی و بیمۀ دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران با عنوان «طراحی الگوی حکمرانی و تخصیص منابع در صندوق توسعۀ ملی ایران» دفاع کرد. دکتر وحید محمودی استاد راهنمای این تحقیق و حسین عبده تبریزی استاد مشاور آن بود. چکیدۀ این پژوهش به شرح زیر است:

صندوق توسعۀ ملی ایران با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده­‌های نفتی به ثروت­‌های ماندگار، مولد و سرمایه­‌های زایندۀ اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل­‌های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌­های نفتی تشکیل شده است. با بررسی اولیۀ این صندوق مشکلات و نقص­‌هایی در حوزه‌­های مختلف ساختار آن شناسایی می­‌شود؛ مشکلاتی که موجب خواهد شد صندوق توسعۀ ملی ایران نتواند گردآورنده و حافظ ثروت کشور برای نسل­‌های امروز و آتی باشد.­

در این تحقیق با بررسی مباحث سرمایه­‌گذاری و حکمرانی در صندوق­‌های ثروت ملی سایر کشورها، سعی شده با لحاظ الزامات، محدودیت‌­ها و اهداف، مدل مطلوب و راه­کارهای مناسب برای صندوق توسعۀ ملی ایران ارائه شود. هدف اصلی تحقیق استفاده از تجارب سایر صندوق‌­های ثروت از دریچۀ اصول، الزامات، راهبردها و راه­کارهای آنها، جهت دستیابی به الگوی مطلوبِ تخصیص منابع و حکمرانی برای صندوق توسعۀ ملی ایران است.

جهت­‌گیری تحقیق در این مطالعه ترکیب تحقیقات بنیادی و کاربردی و رویکرد آن استقرایی است. در این تحقیق ابتدا با مطالعه و شناخت ابعاد گوناگون صندوق توسعۀ ملی ایران و مقایسۀ آن ابعاد با صندوق‌­های ثروت ملی دیگر کشورها، شناخت کامل از ماهیت این صندوق­‌ها حاصل شد. سپس با استفاده از مطالعات تطبیقی و متن­‌کاوی پیشینه پژوهش، ابعاد، مؤلفه‌­ها، محدودیت­‌ها، و متغیرها در زمینۀ حکمرانی و تخصیص منابع بررسی شد، و مدل‌­های حکمرانی و سرمایه­‌گذاری و راه­کارهای مورد نظر استخراج شد.

نتایج حاصل از مطالعۀ تطبیقی برای صندوق توسعۀ ملی ایران پس از مصاحبه با خبرگان و کارشناسان و با تأکید بر مباحث و الزامات حکمرانی و تخصیص منابع مناسب اصلاح شد؛ در ادامه مدل و راه­کارهای نهایی ارائه شد. راه­کارهای پیشنهادی در چهار حوزۀ (ا­لف) چارچوب قانونی و ساختار حاکمیت شرکتی، (ب) قوانین مالی مرتبط با منابع و مصارف، (ج­) ساختار سرمایه­‌گذاری و (د) نظارت، شفافیت و پاسخ‌گویی در صندوق توسعۀ ملی ایران در بخش آخر تحقیق حاضر بیان شده است. درنهایت، ترکیب پیشنهادی سبد سرمایه­‌گذاری صندوق، با استفاده از مدل ترکیبی از تصمیم­‌گیری­‌های چندمنظوره تعیین شده است.

واژه­‌های کلیدی: صندوق توسعه ملی ایران، صندوق ثروت ملی­، حاکمیت شرکتی، و تخصیص منابع.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی دکتر حسین عبده تبریزی

حسین عبده تبریزی در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۲، همزمان مدرک کارشناسی مدیریت از مدرسه‌ی عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه را دریافت نمود. در سال ۱۳۵۳، تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران (وابسته به دانشگاه هاروارد) در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشته‌ی امور مالی و بانکداری در مدرسه‌ی عالی بازرگانی منچستر در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.

سابقه‌ی تدریس دکتر عبده به سال ۱۳۵۴ بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه‌ی طباطبایی، مؤسسه‌ی عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آنها به تدریس دانش مالی پرداخته است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل حل‌وفصل بانکی، مدل‌هاي كنترل ريسك، نظارت بر بازارهای سرمایه، معرفت‌شناسی مالی، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های فیزیک مالی، خطر و بازده، ارزشيابی، مدیریت مالی (دو جلد)، مبانی بازارها و نهادهای مالی (دو جلد) و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های بازار آتی، مالی املاک و مستغلات، مالی شرکت‌ها (دو جلد)، افته‌هایی در مدیریت مالی، افته‌هایی در مالی شرکت‌ها، مجموعه‌ی مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری و بازار دارایی‌ها در دهه‌ی ۹۰ شمسی است. وی عضو هیأت تحریریه‌ی نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌ امتیاز روزنامه‌ی سرمایه بوده است که در دولت احمدی‌نژاد توقیف شد. صدها مقاله از وی در نشریه‌های دانشگاهی و مطبوعات کثیرالانتشار منتشر شده است.

برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرایی حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

رئیس هیأت‌مدیره‌ی شركت خدمات پژوهش و مشاوره‌ی مالی تابان‌خرد (امروز-۱۳۸۵)

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (۱۳۹۷-۱۳۹۲)

رئیس هیأت مدیره‌ی لیزینگ بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۵)

رئیس هیأت مدیره‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (۱۳۸۹-۱۳۸۶)

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه‌ی نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۷)

مديرعامل شركت تأمین سرمایه‌ی اقتصاد نوین (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبير كل مؤسسه‌ی توسعه‌ی صنعت سرمايه‌گذاري ايران (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

رئیس هیأت ‌مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۲-۱۳۸۰)

رئيس هيأت‌‌مديره و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران (۱۳۸۰-۱۳۷۶)

خدمات عمومی

به عنوان فعال بخش خصوصی و استاد مالی، دکتر عبده به‌ویژه در سه دهه‌ی اخیر در حوزه‌ی خدمات عمومی به شکل داوطلبانه فعال بوده است. در حوزه‌ی خصوصی‌سازی، کارایی بازار بدهی و قانون بازار سرمایه به‌ وزرای امور اقتصادی و دارایی؛ در حوزه‌ی بازار رهن، سیاست‌گذاری زمین و صندوق‌های مستغلات به وزرای راه و شهرسازی؛ و در طیف گسترده‌ای از نهادهای پولی و مالی در حوزه‌های مختلف مالی به بانک مرکزی، بانک‌ها، بیمه‌ها، بازنشستگی‌ها، خیریه‌ها و دیگر نهادهای مالی مشورت داده است. این خدمات همچون تدریس وی در دهه‌ها‌ی گذشته افتخاری بوده است. دکتر عبده طی این سال‌ها به طور افتخاری عضو هیأت امنای دو مؤسسه‌ی آموزشی؛ عضو هیأت تنظیم بازار برق؛ عضو هیأت علمی ده‌ها کنفرانس و سمینار؛ داور، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه‌ی چندین نشریه علمی، مجله و روزنامه؛ داور یا عضو هیأت علمی رویدادها و جشنواره‌های علمی مختلف بوده است.