Search

پایان‌نامۀ آقای صابر جعفروند با عنوان «اپیستمولوژی ریسک در مهندسی مالی»

  1. Home
  2. »
  3. پایان‌نامه‌ها
  4. »
  5. پایان‌نامۀ آقای صابر جعفروند با عنوان «اپیستمولوژی ریسک در مهندسی مالی»

تاریخ دفاع: ۱۱ آبان ۱۴۰۰
دانشجو: اقای صابر جعفروند
اساتید مشاور: خانم دکتر نرگس یزدانیان
اساتید راهنما: آقای دکتر حسین عبده تبریزی
نام دانشگاه : آزاد واحد رودهن دانشکدۀ علوم تربیتی و مشاوره

چکیده

بررسی نظریات مطرح در مالی به­طور مشهودی بیان­گر علم­‌گرایی در این دانش است. مباحث و تحقیقات بسیاری در اثباتی و یا هنجاری‌بودن مالی به­‌ویژه برای طراحی و کاربرد مدل‌­ها و روش‌­های کمّی در مهندسی مالی وجود دارد که می­‌بایست توسط طراحان و کاربران مورد توجه جدّی قرار گیرد. این امر مستلزم پرداختن به اپیستمولوژی مالی مدرن است. تحلیل و سنجش ریسک، از اصلی­‌ترین موضوع در مهندسی مالی است و به­‌دلیل اپیستمولوژی ریسک در کاربرد روش­‌ها و مدل­‌های کمّی ضرورت می­یابد. در اپیستمولوژی ریسک مباحث مهمی از قبیل رئالیسم، عقلانیت و خطای ادراکی برای طراحی و کاربرد مدل­‌ها و روش­‌های کمّی مورد توجه است. به­‌طوری که آگاهی و معرفت ریسک در کاهش ریسک مدل نیز مفید و موثر می­‌باشد. از سوی دیگر، استفاده از شبکه­‌های عصبی و هوش مصنوعی، مفاهیم سیستم‌­های پیچیده پویا، شیوه­‌های اکتشافی و نظریاتی از قبیل نظریۀ امکان و ریاضیات فاری در کنار نظریۀ احتمال و نظریۀ نسبیّت، نظریۀ فرکتال و آشوب کوانتمی و نظریۀ ریسمان در سازگاری بیشتری با اپیستمولوژی ریسک است. هستی­شناسی و تأثیر آن بر اپیستمولوژی ریسک، ضمن تعدیل روش‌­شناسی، به علت‌­یابی و ارزشیابی در دانش ریسک کمک می‌کند. هم­چنین، اپیستمولوژی ریسک در ایجاد مسیری خارج از کالبد و از داده­‌های علمی برای مقاصد سیاست‌گذاری ایجاد می‌­کند. در نهایت، حاصل یافته­‌ها و نتایج تحقیق این است که، روش‌­ها و نظریه­‌های کمّی و غیرکمّی در ریسک و مهندسی مالی در بررسی سازگاری آن­ها با اپیستمولوژی ریسک مهندسان مالی، طراحان و کاربران روش‌­ها و مدل‌­ها از رویکردهای «اقتصاد مالی» و «مالی تجاری» به رویکرد تعدیلی «مهندسی مالی» رهنمون خواهد ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی دکتر حسین عبده تبریزی

حسین عبده تبریزی در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۲، همزمان مدرک کارشناسی مدیریت از مدرسه‌ی عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه را دریافت نمود. در سال ۱۳۵۳، تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران (وابسته به دانشگاه هاروارد) در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشته‌ی امور مالی و بانکداری در مدرسه‌ی عالی بازرگانی منچستر در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.

سابقه‌ی تدریس دکتر عبده به سال ۱۳۵۴ بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه‌ی طباطبایی، مؤسسه‌ی عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آنها به تدریس دانش مالی پرداخته است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل حل‌وفصل بانکی، مدل‌هاي كنترل ريسك، نظارت بر بازارهای سرمایه، معرفت‌شناسی مالی، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های فیزیک مالی، خطر و بازده، ارزشيابی، مدیریت مالی (دو جلد)، مبانی بازارها و نهادهای مالی (دو جلد) و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های بازار آتی، مالی املاک و مستغلات، مالی شرکت‌ها (دو جلد)، افته‌هایی در مدیریت مالی، افته‌هایی در مالی شرکت‌ها، مجموعه‌ی مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری و بازار دارایی‌ها در دهه‌ی ۹۰ شمسی است. وی عضو هیأت تحریریه‌ی نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌ امتیاز روزنامه‌ی سرمایه بوده است که در دولت احمدی‌نژاد توقیف شد. صدها مقاله از وی در نشریه‌های دانشگاهی و مطبوعات کثیرالانتشار منتشر شده است.

برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرایی حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

رئیس هیأت‌مدیره‌ی شركت خدمات پژوهش و مشاوره‌ی مالی تابان‌خرد (امروز-۱۳۸۵)

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (۱۳۹۷-۱۳۹۲)

رئیس هیأت مدیره‌ی لیزینگ بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۵)

رئیس هیأت مدیره‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (۱۳۸۹-۱۳۸۶)

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه‌ی نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۷)

مديرعامل شركت تأمین سرمایه‌ی اقتصاد نوین (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبير كل مؤسسه‌ی توسعه‌ی صنعت سرمايه‌گذاري ايران (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

رئیس هیأت ‌مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۲-۱۳۸۰)

رئيس هيأت‌‌مديره و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران (۱۳۸۰-۱۳۷۶)

خدمات عمومی

به عنوان فعال بخش خصوصی و استاد مالی، دکتر عبده به‌ویژه در سه دهه‌ی اخیر در حوزه‌ی خدمات عمومی به شکل داوطلبانه فعال بوده است. در حوزه‌ی خصوصی‌سازی، کارایی بازار بدهی و قانون بازار سرمایه به‌ وزرای امور اقتصادی و دارایی؛ در حوزه‌ی بازار رهن، سیاست‌گذاری زمین و صندوق‌های مستغلات به وزرای راه و شهرسازی؛ و در طیف گسترده‌ای از نهادهای پولی و مالی در حوزه‌های مختلف مالی به بانک مرکزی، بانک‌ها، بیمه‌ها، بازنشستگی‌ها، خیریه‌ها و دیگر نهادهای مالی مشورت داده است. این خدمات همچون تدریس وی در دهه‌ها‌ی گذشته افتخاری بوده است. دکتر عبده طی این سال‌ها به طور افتخاری عضو هیأت امنای دو مؤسسه‌ی آموزشی؛ عضو هیأت تنظیم بازار برق؛ عضو هیأت علمی ده‌ها کنفرانس و سمینار؛ داور، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه‌ی چندین نشریه علمی، مجله و روزنامه؛ داور یا عضو هیأت علمی رویدادها و جشنواره‌های علمی مختلف بوده است.