Search

اقتصاد: علمِ انسانیت

  1. Home
  2. »
  3. خبرها و رویدادها
  4. »
  5. اقتصاد: علمِ انسانیت

این نگارش اول کتاب است و احتمالاً عاری از خطا هم نیست. کتاب به جوانان ایران تقدیم می شود. پرینت محدود آن برای استفاده های شخصی و آموزشی غیر تجاری و همچنین ارسال آن برای دوستان به صورت پی دی اف آزاد است. امید که مفید فایده قرار گیرد.

معرفی اجمالی کتاب ‘اقتصاد علم انسانیت’ مسائل و مباحث اقتصادی مورد توجه عموم است به این دلیل که همه ما در تلاش معاش با پدیده‌هایی روبرو می شویم که نیازمند کسب شناخت از آن‌ها هستیم، رونق و رکود، بیکاری و‌اشتغال جابه‌جایی جریان‌های مالی از یک بازار به بازار دیگر و نوسان قیمت ارز و دارایی‌ها، بحران های اقتصادی…بسیاری از افراد در جستجوی پاسخ به چرائی این رویکرد‌ها و یا به دلیل کنجکاوی علمی به دنبال یافتن منابع و کتاب های خواندنی در این زمینه هستند. علاقمندان به مطالعه اقتصاد از ابتدا با تقسیم بندی اقتصاد خرد و کلان مواجه می‌شوند و یا در مورد تجربه کشورها و نظام‌های اقتصادی کتاب‌هایی را برای خواندن در قفسه کتابخانه‌ها یا کتاب فروشی ها می‌یابند. بسیاری ممکن است با این پرسش رو برو‌شوند که چرا مثلا‌ اقتصاد خرد به مباحث خانوار و بنگاه و بازار تقسیم می‌شود و چگونه است که قاعده تقسیم‌بندی دیگری مبنای تفکیک قرار نمی‌گیرد. به چه دلیل تولید و مصرف و مبادله و بازار کانون بحث است به جای سلحشوری و جنگ‌‌آوری و غنیمت‌گرفتن یا مطالب دیگری مثل زهد، قناعت و ترک دنیا ویا چرا ‘تن رها کن تا نخواهی پیرهن’ محور بحث نیست و یا تعیین وظیفه دیگر‌خواهی برای همه و تکلیف و ترویج خیرات و زندگی مجانی چرا تاکید نمی شود… چرا این مباحث را در کتاب های اقتصاد نمی‌بینیم و از این دست. چرا تقسیم‌بندی های اقتصاد کلان بر حسب متغیر تولید و مصرف و درآمد و هزینه است. چه عواملی توزیع درآمد را تحت تاثیر قرار می‌دهد چه عواملی شرایط بازرگانی خارجی و تورم را هدایت می‌کند. چرا مردم یک کشور دچار فقر و بیماری هستند و تنعم در آن کشور استثنا است و در برخی دیگر کشورها به جز این است. مبانی فکری و فلسفی و اخلاقی برای وارد کردن این دست از مباحث در کتاب‌های اقتصادی و حذف آن دست از مباحث کدام است؟ از طرف دیگر دائماً تبلیغات بر علیه جریان اقتصاد علمی از کانال‌های مختلف در جریان است و چند دهه تلاش نا موفق و پر هزینه‌ای برای جایگزین کردن اقتصاد با مطالب دیگر در جریان بوده است… دراین شرایط پرسشی که مطرح می شود این‌است که مبانی فکری فلسفی و تاریخی که علم اقتصاد را تبدیل به پارادیم‌هایی کرده که امروزه هستند و از لندن تا پکن و نیویورک تا برلن و از مسکو تا ابوجا کم و بیش به صورت مشابهی تدریس می شوند چیست؟ هدف کتاب ‘اقتصاد علم انسانیت’ تلاش برای معرفی نکاتی برای پاسخ به برخی از این ابهامات است. روش کتاب روش تاریخی تحلیلی است، و بحث را از مبانی تاریخی و فلسفی تا مباحث روزآمد پی می‌گیرد. کتاب شامل سیزده فصل است. در فصل های اول، شرایط فکری و فلسفی رایج در اروپای قرن هفدهم و هجدهم معرفی می شود. در این چارچوب تحول فکری دوران روشنگری یا عصر خرد مطرح می‌گردد و اینکه چگونه تحول فکری در زمینه اقتصاد شکل گرفت به اختصار توضیح داده می‌شود. در این فصول به بررسی مبانی اخلاقی کهن و دلیل نا‌همخوانی آن با بهروزی مردم عادی توجه می‌کند، سپس به چگونگی تحول اخلاقی می‌پردازد که این علم جدید را ممکن ساخت چون این مبانی اخلاقی برای آن پایه های محکمی برساخت و مبانی اخلاق مناسب با بهروزی عموم را فراهم کرد. این کتاب شاید از معدود کتاب هایی باشد که تحول یک علم، در اینجا علم اقتصاد، را بر مبنای تحول اخلاقی آن زمینه بررسی می کند. به همین دلیل نیز عنوان کتاب ‘اقتصاد علم انسانیت’ برگزیده شده است.

فایل pdf را از اینجا می توانید دانلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی دکتر حسین عبده تبریزی

حسین عبده تبریزی در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۲، همزمان مدرک کارشناسی مدیریت از مدرسه‌ی عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه را دریافت نمود. در سال ۱۳۵۳، تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران (وابسته به دانشگاه هاروارد) در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشته‌ی امور مالی و بانکداری در مدرسه‌ی عالی بازرگانی منچستر در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.

سابقه‌ی تدریس دکتر عبده به سال ۱۳۵۴ بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه‌ی طباطبایی، مؤسسه‌ی عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آنها به تدریس دانش مالی پرداخته است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل حل‌وفصل بانکی، مدل‌هاي كنترل ريسك، نظارت بر بازارهای سرمایه، معرفت‌شناسی مالی، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های فیزیک مالی، خطر و بازده، ارزشيابی، مدیریت مالی (دو جلد)، مبانی بازارها و نهادهای مالی (دو جلد) و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های بازار آتی، مالی املاک و مستغلات، مالی شرکت‌ها (دو جلد)، افته‌هایی در مدیریت مالی، افته‌هایی در مالی شرکت‌ها، مجموعه‌ی مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری و بازار دارایی‌ها در دهه‌ی ۹۰ شمسی است. وی عضو هیأت تحریریه‌ی نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌ امتیاز روزنامه‌ی سرمایه بوده است که در دولت احمدی‌نژاد توقیف شد. صدها مقاله از وی در نشریه‌های دانشگاهی و مطبوعات کثیرالانتشار منتشر شده است.

برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرایی حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

رئیس هیأت‌مدیره‌ی شركت خدمات پژوهش و مشاوره‌ی مالی تابان‌خرد (امروز-۱۳۸۵)

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (۱۳۹۷-۱۳۹۲)

رئیس هیأت مدیره‌ی لیزینگ بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۵)

رئیس هیأت مدیره‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (۱۳۸۹-۱۳۸۶)

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه‌ی نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۷)

مديرعامل شركت تأمین سرمایه‌ی اقتصاد نوین (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبير كل مؤسسه‌ی توسعه‌ی صنعت سرمايه‌گذاري ايران (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

رئیس هیأت ‌مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۲-۱۳۸۰)

رئيس هيأت‌‌مديره و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران (۱۳۸۰-۱۳۷۶)

خدمات عمومی

به عنوان فعال بخش خصوصی و استاد مالی، دکتر عبده به‌ویژه در سه دهه‌ی اخیر در حوزه‌ی خدمات عمومی به شکل داوطلبانه فعال بوده است. در حوزه‌ی خصوصی‌سازی، کارایی بازار بدهی و قانون بازار سرمایه به‌ وزرای امور اقتصادی و دارایی؛ در حوزه‌ی بازار رهن، سیاست‌گذاری زمین و صندوق‌های مستغلات به وزرای راه و شهرسازی؛ و در طیف گسترده‌ای از نهادهای پولی و مالی در حوزه‌های مختلف مالی به بانک مرکزی، بانک‌ها، بیمه‌ها، بازنشستگی‌ها، خیریه‌ها و دیگر نهادهای مالی مشورت داده است. این خدمات همچون تدریس وی در دهه‌ها‌ی گذشته افتخاری بوده است. دکتر عبده طی این سال‌ها به طور افتخاری عضو هیأت امنای دو مؤسسه‌ی آموزشی؛ عضو هیأت تنظیم بازار برق؛ عضو هیأت علمی ده‌ها کنفرانس و سمینار؛ داور، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه‌ی چندین نشریه علمی، مجله و روزنامه؛ داور یا عضو هیأت علمی رویدادها و جشنواره‌های علمی مختلف بوده است.