Search

رونمایی از سایت «دنیای بورس»

  1. Home
  2. »
  3. خبرها و رویدادها
  4. »
  5. رونمایی از سایت «دنیای بورس»

روز یکشنبه ۵ دی‌ماه ۱۳۹۵، جمعی از مدیران ارشد بازار سرمایه و فعالان بورسی از جمله حسین عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار در آیین رونمایی از سایت “دنیای بورس” شرکت کردند و با ارائه‌‌ی مطالبی، ضمن اشاره به نیازهای بازار سهام درخصوص انتشار خبرهای موثق و جلوگیری از رواج شایعه‌پراکنی‌ها در این بازار، رسانه‌ها را مهم‌ترین رکن فرهنگ‌سازی میان سرمایه‌گذاران دانستند. حسین عبده تبریزی نیز مطالبی درباره‌ی تحولات رسانه‌ها و جایگاه مجموعه‌ی دنیای اقتصاد در میان رسانه‌های کشور ارائه داد.

روزنامه‌ی دنیای اقتصاد متن خلاصه‌ی این سخنرانی را با عنوان “حرکت رسانه‌ها به سوی فضای دیجیتالی” انتشار داد که که این‌جا می‌توانید بیابید.

متن کامل‌ آن سخنرانی را نیز در زیر می‌خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به اینکه دوستان بورس هم در این جلسه هستند، فکر کردم ۱۰ دقیقه‌ی خودم را استفاده کنم و از موضوعی غیر از بورس در این جلسه که به مناسبت شکل‌گیری سایت دنیای بورس تشکیل شده صحبت کنم. هلدینگ روزنامه‌ی دنیای اقتصاد که فکر می‌کنم هلدینگ دنیای اقتصاد تابان خوانده می‌شود و شامل روزنامه‌ی دنیای اقتصاد، انتشارات دنیای اقتصاد، Financial Tribune، تجارت فردا، اقتصاد نیوز، مرکز آموزش و پژوهش‌های آماری و غیره است طبعاً بیانگر تلاشی است که آقای بختیاری و آقای میرزاخانی برای وسعت‌دادن بر پایه روزنامه انجام داده‌اند و پذیرفتن این وضعیت ‌که در شرایط امروز، یک روزنامه به تنهایی امکان کار ندارد.

این اندیشه‌های توسعه در هنگامه‌ای است که صنعت روزنامه‌نگاری در دنیا در سرازیری به سر می‌برد و پس از گذر از مرحله‌ی انفجاری رشد دیجیتالی و رشد وب با چالش‌های عمده‌ای مواجه است. درآمدهای تبلیغاتی، تیراژها، و متوسط قیمت کاهش پیدا کرده؛ حقوق متوسط روزنامه نگاران در چارچوب دستمزدهای نسبی کاهش پیدا کرده؛ روزنامه­ها با تعطیلی و توقف انتشار کاغذی در خیلی از جاها روبرو هستند؛ شاهد واگذاری بنگاه­ها و اخراج روزنامه‌نگاران در بسیاری نقاط دنیا هستیم و همه‌ی این‌ها نشانه‌‌های کاهش و مسیر نزولی این صنعت در دنیاست.

در واقع صنعت جهانی که از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۹ سالیانه رشدی ۷ درصدی در درآمدهای خود داشته، وقتی به سال ۲۰۰۰ می‌رسد و تا سال ۲۰۰۶، رشدی کم‌تر از نیم در صد داشته و حتی پس از ۲۰۰۶ این رشد منفی شده است. هر چند در کشورهایی از قبیل چین، هند و اندونزی، نرخ­های رشد ۶، ۹ و۱۰ درصدی مشاهده می‌کنیم، یا در برزیل ۴ درصد رشد می­بینیم، اما وقتی به انگلیس و آلمان می‌رسیم، نرخ­های رشد منهای یک ودو درصد و در آمریکا، ایتالیا و ژاپن، منهای سه درصد می‌بینیم. همه‌ی این‌ها بیان‌گر این است که اگر برای توسعه‌ی این صنعت در حوزه‌های دیگری اقدامی نشود، صرفاً در قالب روزنامه، صنعت نمی‌تواند بقای خود را تأمین کند.

من به عنوان مثال برای مقایسه‌ی دنیای اقتصاد با روزنامه‌های خارجی تیراژهای Financial Times را بررسی کردم؛ در فوریه‌ی سال دوهزار و چهارده، Financial Times شش­صد هزار کاربر دارد که به آن آبونه پرداخت می‌کنند. سایت FT.com حدود دو میلیون و دویست هزار نفر خواننده در جهان دارد و به بیان دیگر چهار و نیم میلیون نفر کاربر ثبت‌شده دارد؛ ۲۸۵ هزار مشترک دیجیتال دارد. اما در خود بریتانیا فقط هشتاد و هشت هزار نسخه تایمز مالی توزیع می‌شود و چاپ کاغذی آن در بریتانیا تیراژی کاملاً قابل مقایسه با دنیای اقتصاد دارد. معامله‌ای که کمتر از دو سال پیش روی Financial Times شد و آقای پیرسون آن را به بهای ۳/۱ میلیارد دلار به نایکی فروخت، بیانگر آن است که این رسانه فراتر از روزنامه رفته و تجربه انتشار در آلمان پس از ۱۲ سال زیان دویست و پنجاه میلیون پوندی را پشت سر گذاشته است.

بنابراین نحوه‌ی توسعه‌ی Financial Times می‌تواند الگویی باشد که ما به روزنامه‌ی کاغذی نمی‌توانیم بسنده کنیم و امروز هم حرکتی که مجموعه‌ی دنیای اقتصاد کرده است و سایت تخصصی بورس را در ابعادی که من دیدم و توضیح داده شد، تشکیل داده، حاصل همین بحث است که یک روزنامه‌ی کاغذی نمی‌تواند ادامه‌ی حیات بدهد. به آلمان نگاه می‌کنیم هندلزبلت[۱] که روزنامه‌ی چهارم آلمان می‌باشد، تیراژی معادل ۵۲ هزار دارد که تقریباً معادل تیراژ دنیای اقتصاد است و نشان می‌دهد که دنیای اقتصاد در مقایسه با کشورهای پیشرفته‌تر در موقعیت مطلوبی است. نشریه‌ی وال‌استریت در زمانی دو یا ۵/۲ میلیون تیراژ داشته که به ۴/۱ میلیون کاهش پیدا کرده و البته این حالت استثنایی دارد. در آمریکا تعداد زیادی شرکت متوسط و کوچک داریم که وال‌استریت را زنده نگاه ‌داشته­اند. ولی حتی وال‌استریت هم نمی‌تواند روی پای خود صرفا به عنوان روزنامه حرکت کند.

در چنین شرایطی، رشد هلدینگ دنیای اقتصاد حتماً متکی بر استراتژی است که هم‌افزایی دارد و محصولات مختلف روزنامه‌ی فارسی و انگلیسی، سایت، آموزش و پژوهش همدیگر را کامل کرده و هم‌افزایی دارند. در واقع، روزنامه‌ی دنیای اقتصاد باید از میزان تأثیر روند اقتصادی و تکنولوژی در تضعیف و یا تقویت این مجموعه آگاهی داشته باشد تا به چگونگی این هم‌افزایی پی ‌برد و این همان نکته­ی راهبردی است که هلدینگ دنیای اقتصاد باید برای افزایش درآمد و مخاطب در نرخ رشد مطلوب خود لحاظ کند. در واقع تمام هلدینگ‌ها در هنگامه‌ی رشد، هم‌افزایی را در نظر دارند. حتماً برنامه‌ریزی در حوزه‌های دیگر از قبیل سایت تصویری، آموزش‌های از راه دور، دانشگاه مالی (شاید) و نشریات به سایر زبان‌ها نیز مدنظر هلدینگ دنیای اقتصاد می‌باشد.

من خیلی خوشحالم که امروز شاهد شکل‌گیری سایت دنیای بورس هستیم و برای دست‌اندرکاران این سایت و مجموعه‌ی هلدینگ و آقای بختیاری و همکارانشان آرزوی توفیق دارم؛ شاید با حضور مدیران ارشد بورس در این‌جا فرصت این باشد که ما خواستار باشیم هلدینگ دنیای اقتصاد تابان به زودی به عنوان یک شرکت سهامی مطرح باشد. عام شدن آن طبعاً باعث افزایش عمر رسانه در یک کشور در حال توسعه می‌شود، و هم می‌تواند منابع لازم برای برنامه‌های مختلف دنیای اقتصاد را فراهم آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی دکتر حسین عبده تبریزی

حسین عبده تبریزی در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۲، همزمان مدرک کارشناسی مدیریت از مدرسه‌ی عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه را دریافت نمود. در سال ۱۳۵۳، تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران (وابسته به دانشگاه هاروارد) در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشته‌ی امور مالی و بانکداری در مدرسه‌ی عالی بازرگانی منچستر در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.

سابقه‌ی تدریس دکتر عبده به سال ۱۳۵۴ بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه‌ی طباطبایی، مؤسسه‌ی عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آنها به تدریس دانش مالی پرداخته است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل حل‌وفصل بانکی، مدل‌هاي كنترل ريسك، نظارت بر بازارهای سرمایه، معرفت‌شناسی مالی، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های فیزیک مالی، خطر و بازده، ارزشيابی، مدیریت مالی (دو جلد)، مبانی بازارها و نهادهای مالی (دو جلد) و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های بازار آتی، مالی املاک و مستغلات، مالی شرکت‌ها (دو جلد)، افته‌هایی در مدیریت مالی، افته‌هایی در مالی شرکت‌ها، مجموعه‌ی مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار، فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری و بازار دارایی‌ها در دهه‌ی ۹۰ شمسی است. وی عضو هیأت تحریریه‌ی نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌ امتیاز روزنامه‌ی سرمایه بوده است که در دولت احمدی‌نژاد توقیف شد. صدها مقاله از وی در نشریه‌های دانشگاهی و مطبوعات کثیرالانتشار منتشر شده است.

برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های اجرایی حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

رئیس هیأت‌مدیره‌ی شركت خدمات پژوهش و مشاوره‌ی مالی تابان‌خرد (امروز-۱۳۸۵)

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (۱۳۹۷-۱۳۹۲)

رئیس هیأت مدیره‌ی لیزینگ بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۵)

رئیس هیأت مدیره‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (۱۳۸۹-۱۳۸۶)

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه‌ی نوین (۱۳۸۹-۱۳۸۷)

مديرعامل شركت تأمین سرمایه‌ی اقتصاد نوین (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبير كل مؤسسه‌ی توسعه‌ی صنعت سرمايه‌گذاري ايران (۱۳۸۷-۱۳۸۵)

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

رئیس هیأت ‌مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین (۱۳۸۲-۱۳۸۰)

رئيس هيأت‌‌مديره و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران (۱۳۸۰-۱۳۷۶)

خدمات عمومی

به عنوان فعال بخش خصوصی و استاد مالی، دکتر عبده به‌ویژه در سه دهه‌ی اخیر در حوزه‌ی خدمات عمومی به شکل داوطلبانه فعال بوده است. در حوزه‌ی خصوصی‌سازی، کارایی بازار بدهی و قانون بازار سرمایه به‌ وزرای امور اقتصادی و دارایی؛ در حوزه‌ی بازار رهن، سیاست‌گذاری زمین و صندوق‌های مستغلات به وزرای راه و شهرسازی؛ و در طیف گسترده‌ای از نهادهای پولی و مالی در حوزه‌های مختلف مالی به بانک مرکزی، بانک‌ها، بیمه‌ها، بازنشستگی‌ها، خیریه‌ها و دیگر نهادهای مالی مشورت داده است. این خدمات همچون تدریس وی در دهه‌ها‌ی گذشته افتخاری بوده است. دکتر عبده طی این سال‌ها به طور افتخاری عضو هیأت امنای دو مؤسسه‌ی آموزشی؛ عضو هیأت تنظیم بازار برق؛ عضو هیأت علمی ده‌ها کنفرانس و سمینار؛ داور، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه‌ی چندین نشریه علمی، مجله و روزنامه؛ داور یا عضو هیأت علمی رویدادها و جشنواره‌های علمی مختلف بوده است.